Schunk

Šikovné „uděláko“ otevře dveře bez sahání na kliku

Pandemie koronaviru vedla k rychlému vývoji řady zajímavých řešení, jejichž posláním je bránit přenosu infekce. Kromě ochranných prostředků, jako jsou štíty, masky či respirátory, kdy byla v řadě případů využita i technologie 3D tisku, patří i zařízení vyvinuté na zlínské technické univerzitě.

 

Užitečné zařízení, které si lidé mohou vyrobit i sami doma, nazvali jeho tvůrci, produktoví designéři Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), jednoduše „Namadlo“ – což trefně charakterizuje jeho poslání – s jeho využitím není nutné otvírat dveře klasicky rukou, ale postačí loket, čímž se dlaň nemusí vůbec dotknout kliky, a vyhnout se tak kontaktu s místem, kde by mohlo hrozit riziko kontaminace.

„Když se zveřejnila informace, že druhým nejčastějším způsobem nákazy je přenos viru dotykem předmětů, na kterých může „přežít" i několik hodin, lidé začali eliminovat dotyk klik a madel různými způsoby. Někteří si přetáhli rukáv přes dlaň, jiní si otevírali dveře předloktím", vysvětluje prvotní nápad Vladimír Kovařík, vedoucí ateliéru produktového designu FMK UTB. Právě to dovedlo designéry až k této pomůcce. Jde o jednoduchý plastový nástavec, díky kterému stačí k otevření dveří předloktí, který vytvořili s využitím 3D technologií. Namadlo lze jednoduše připevnit stahovacími páskami a osoba, která vstupuje do dveří tak dveře jednoduše otevře tahem předloktí.

„Vývoj produktu byl limitován technologií 3D tisku, museli jsme najít správné tloušťky stěn, vhodný typ materiálu, ze kterého se namadlo tiskne. Přes počáteční problémy se nám v krátké době podařilo vše doladit a dnes máme plně funkční výrobek ve dvou verzích na vodorovné i svislé madlo," říká Vladimír Kovařík. Tisková data dali autoři volně k dispozici veřejnost (odkaz ke stažení dat je na webových stránkách univerzity: ZDE.

 
Publikováno: 22. 4. 2020 | Počet přečtení: 355