Schunk

iglidur Q2E: Svět bez mazání pro těžké stroje

Ve stavebních a zemědělských strojích, užitkových vozidlech nebo v přístavech se obyčejná ložiska často musí vypořádat s extrémními podmínkami, např. přemisťováním velmi těžkých břemen.

 

Společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma HENNLICH, pro tato zařízení vyvinula dvousložkové samomazné kluzné pouzdro iglidur Q2E.

Nečistoty, rázy a vysoké zatížení okrajů kluzného pouzdra ve stavebních či zemědělských nebo jiných zařízeních se často vypořádává s těžkými až s extrémními podmínkami provozu. Proto je nutné do těchto zařízení instalovat odolné materiály a součástky odolné vůči nečistotám.

Materiál iglidur Q2 prošel testy, které prokázaly vysoký stupeň odolnosti proti opotřebení. Tvrdá skořepina z polymeru pak chrání kluzné pouzdro při vysoké námaze. Nyní přichází firma igus s vylepšeným vysoce odolným kluzným pouzdrem iglidur Q2E, které je určené právě pro výše popsané použití.

igus rozšiřuje svůj sortiment kluzných pouzder pro náročné aplikace a uzavírá mezeru mezi stávajícími kluznými pouzdry a řešeními z kovu a kompozitů.

„Kluzné pouzdro sestává z vysoce výkonných plastů, a proto je zcela samomazné a korozi vzdorné. Absence mazání umožňuje bezúdržbový provoz kluzných pouzder a zabraňuje poruchám stroje kvůli nedostatečnému mazání,“ říká Tomáš Vlk, produktový manažer pro kluzná pouzdra iglidur ve společnosti HENNLICH. A dodává, že centrální mazací systémy na strojích tak již nejsou nutné.

Díky kluzným pouzdrům již nečistoty neulpívají v bodech uložení, což minimalizuje jejich opotřebení. Navíc do životního prostředí neunikají žádné mastnoty a oleje. To také snižuje spotřebu maziva. Další výhodou je efektivní výroba kluzných pouzder, která probíhá formou vstřikování.

Tajemství kombinace materiálů

Využití dvou typů materiálů při konstrukci zajišťují, že kluzné pouzdro se dokáže vyrovnat i s extrémním zatížení hran. Je to díky tomu, že iglidur Q2E má obal z tvrdého polymeru a tribologicky optimalizované jádro složené z iglidur Q2. Při použití pro kluzná pouzdra o průměru 20 mm je tento materiál také velmi rozměrově stabilní a odolný proti opotřebení i při vysokém zatížení až 700 tun. Díky ochrannému pouzdru je kluzné pouzdro velmi robustní a dosahuje delší životnosti. To igus prokázal díky své vlastní zkušební laboratoři. Při testu otáčení materiál vydržel radiální zatížení 130 MPa. iglidur Q2E je zpočátku k dispozici pro průměry hřídelí 20, 25, 30 a 40 mm.

 
Publikováno: 14. 4. 2020 | Počet přečtení: 275