Schunk

Rosatom používá 3D tisk k výrobě ventilů pro plicní ventilátory

Společnost Rusatom – Additive Technologies vyrobila zkušební vzorky ventilů Venturi pro plicní ventilátory a je připravena je ve velkém vyrábět pomocí 3D tisku.

 

Potřeba těchto dílů mnohonásobně vzrostla kvůli pandemii onemocnění COVID-19. Výrobní kapacita společnosti RusAT (součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL) umožňuje vyrábět zhruba 300 ventilů týdně. Při výrobě je použit polymer s vysokou biologickou kompatibilitou a výrobky není nutné dále opracovávat.

Ventily se používají společně s maskami během oxygenoterapie a snižují koncentraci kyslíku podávaného pacientovi. Pro správnou funkci potřebují měnit každých několik hodin a jde tedy o spotřební materiál. Řada zemí nyní trpí jejich nedostatkem, který pomáhá řešit 3D tisk.

„Společnosti ruského jaderného průmyslu mobilizují své výrobní možnosti v boji s pandemií koronaviru. Všechny společnosti Rosatomu, které se zaměřují na zdravotnické přístroje a prostředky, nyní hledají všechny své možnosti, aby se mohly rychle přeorientovat na výrobu přístrojů a spotřebního materiálu, který zdravotníci potřebují v boji s koronavirem. Informaci o našich možnostech výroby ventilů jsme předali ruským ministerstvům zdravotnictví, mimořádných situací a obrany a ruskému dozoru nad ochranou spotřebitele Rospotrebnadzor. V případě potřeby může být výroba zahájena v nejbližší době,“ řekl generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, Alexej Lichačov.

Generální ředitel společnosti RusAT, Michail Turundajev, zdůrazňuje: „Naše společnost, jako integrátor Rosatomu v oblasti aditivních technologií, si ověřila 3D tisk ventilů pro plicní ventilátory, vyrobila zkušební vzorky a je připravena je začít vyrábět pro lékařská zařízení. Kromě ventilů mohou být 3D tištěny i dýchací masky, respirátory a další zdravotnické prostředky.“

 
Publikováno: 3. 4. 2020 | Počet přečtení: 305