Schunk

Pandemie mění naše priority

Pandemie koronaviru mění způsoby toho, jak trávíme volný čas. Spousta lidí nyní tráví více času doma, mnozí v rodinném kruhu a společně s dětmi chtějí čas nějak využít. Je více prostoru na čtení, sebevzdělávání i přemýšlení.

 

Jenže občas prostě chcete vypnout a bavit se pasivně, a tak tu máme další dopady v podobě zvýšeného využívání internetového připojení, způsobené mimo jiné rostoucí koncentrací digitálních zařízení, ale i přesunem různých oblastí života do on-line světa.

Mnoho kancelářských pracovníků až nyní zjišťuje, jaké je to pracovat z domova, a že je důležité mít plynulé připojení. Proto si to žádá dobrou wifi síť, která dokáže obsloužit desítky zařízení současně.

V nabídce najdeme širokou škálu produktů souvisejících nějakým způsobem s wifi 6, ale také zařízení pro chytrou domácnost a další novinky usnadňující přechod na nové standardy s rychlejším a stabilnějším připojením – což se může hodit nejen v době epidemie, kdy domácí internet jede na plné obrátky, ale i později. Vždyť vyšší kvalita streamovaného videa nebo on-line her si vyšší datovou propustnost i stabilitu prostě vyžaduje.

Základ je dobrý router a dobrý poskytovatel připojení. Kvalitní router by měl podporovat zmíněný standard wifi 6 (802.11ax), ale i další nezbytnosti dnešní doby. Výkonným zástupcem je model TP-Link AX6000, označovaný jako WiFi router příští generace, který dosahuje ve dvou pásmech bleskové rychlosti až 5952 Mb/s, a díky nové OFDMA modulaci je navíc vysoce efektivní. K dispozici je samozřejmě i podpora MU-MIMO (downlink i uplink) pro souběžné připojení více zařízení, a dále funkce řízení pásma nebo Airtime Fairness pro optimalizaci využití času.

Alternativou v podobě zařízení se slušným poměrem ceny a výkonu je WiFi router Archer AX10, který dosahuje rychlosti ve dvou pásmech 1,5 Gb/s, a naprosto dostačuje potřebám většiny domácností. Výhodou je opět komplexní podpora MU-MIMO a OFDMA, ale také možnost kabelového připojení prostřednictvím plných gigabitových portů s rychlostí do 1 Gb/s.

Další možností je řada Deco, což je portfolio mesh systémů pro sjednocení jednotlivých wifi sítí v rámci jedné domácnosti a plynulý přechod mezi nimi. Jednou z nejpokročilejších sad je Deco P9, u které v jednom balení hned trojice jednotek, jež dokážou všechny plnohodnotně suplovat router. Právě tato sada kromě klasické wifi (AC1200) podporuje také powerline dle standardu AV1000, tedy přenos dat prostřednictvím rozvodů elektrické energie.

 
Publikováno: 27. 3. 2020 | Počet přečtení: 334