Schunk

První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz

V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace Rosatom projekt, který ověří efektivitu jeho provozu v režimu regulovaného provozu (tzv. load follow).

 

Projektem tohoto bloku generace III+ jsou dány zvýšené schopnosti k provozu v regulovaném režimu, které nyní budou ověřeny v praxi. Elektrárna díky tomu bude moci efektivněji využít své zdroje, přizpůsobovat se potřebám přenosové soustavy a podílet se na regulování jejího zatížení.

Před zahájením zkušebního provozu 1. bloku v regulovaném režimu musí být ještě provedeny změny v jeho provozním povolení. Nyní ho obsluha připravuje na režim regulace výkonu v rámci hodin, který zahrnuje několik různých výkonových úrovní v závislosti na potřebách přenosové soustavy. Během zkušebního provozu se budou sledovat změny výkonu v rozmezích 96-71-96 % a 96-46-96 % nominálního výkonu. Budou se prověřovat práce všech systémů a přístrojů a bude vyzkoušeno opatření na minimalizaci skoků v tepelném namáhání paliva a na optimalizaci chemických režimů.

Výsledky těchto prací, technická řešení testovaná během zkušebního provozu a v neposlední řadě i hodnocení dokumentace Rostechnadzorem přinesou rozhodnutí o tom, jak bude probíhat běžný provoz 1. bloku této elektrárny v režimu load follow.

 
Publikováno: 26. 3. 2020 | Počet přečtení: 328