hnv murr

Pomůžete hledat lék na koronavirus?

Do boje proti koronaviru se zapojují superpočítače z výzkumných center, ale i dobrovolníci z celého světa poskytnutím nevyužitého výpočetního výkonu svých zařízení. Můžete pomoci i vy.

 

Projekt Folding@HOme (FAH nebo F@h) připravený a spuštěný vědci z americké Stanfordovy univerzity je distribuovaný počítačový systém zaměřený na výzkum nemocí. Svým výpočetním výkonem se na něm podílejí jak specializované superpočítače, tak nevyužitý výpočetní výkon počítačů tisíců dobrovolníků běžných uživatelů z celého světa, zapojených do tohoto programu. Tyto zdroje jsou nasazeny k simulacím skládání proteinů, řešení výpočetního designu léků a výzkum dalších typů molekulární dynamiky.

Projekt se podílel už na výzkumu a hledání řešení proti epidemii SARS a nyní bude využit i v boji proti koronaviru Covid-19 (2019-NCOV). Bude analyzovat strukturu viru, a to zejména část označovanou jako „spike protein“, která viru umožňuje zachytit se na receptorech proteinů v buňkách. Cílem výzkumníků je vyvinout druh proteinu označovaný jako „therapeutic antibody“, neboli protilátku umožňující přesně blokovat protein viru proti jeho přichycení k receptorům, což zamezí i samotné infekci plicních buněk.

Vzhledem k tomu, že proteiny představují vysoce komplikovanou a dynamickou strukturu, je však nutné k odhalení toho, jak vlastně funguje, simulovat ohromné množství možných kombinací. Nicméně právě díky tomu, že už existuje model pro starší SARS-CoV, i když s nízkým rozlišením, lze očekávat, že výzkum bude moci probíhat rychleji, protože mezi oběma viry je totiž řada podobností. Čím vyšší výpočetní výkon budou mít vědci k dispozici, tím rychleji a přesnější simulace lze provádět.

Do projektu se lze zapojit stažením příslušného klientského programu z webu https://foldingathome.org/start-folding/, který umožňuje využít jak sílu procesoru, tak grafických karet, přičemž uživatel si může sám určit a nastavit, jakou část výkonu počítače chce sdílet.

 
Publikováno: 4. 3. 2020 | Počet přečtení: 813