its murr Schunk

Sluchátka nebo brýle s reproduktory?

Pokud patříte k lidem, kteří si nedokážou představit den bez oblíbené hudby, je tady zajímavá nabídka nejen sluchátek, ale i nová možnost v podobě speciálních brýlí s vestavěnými reproduktory a funkcí zvukové rozšířené reality.

 

Pro osobní poslech hudby se donedávna nabízela v podstatě jediná možnost – sluchátka. Asi před dvěma lety se na trhu objevily zvukové límce a novou alternativu nabízí speciální hudební brýle.

Nejčastěji používaným a také nejuniverzálnějším prostředkem k poslechu hudby jsou jednoznačně sluchátka. Hodí se pro všechny příležitosti. K dispozici je nepřeberné množství variant a provedení – od kabelových po bezdrátové, malá sluchátka do uší a velké varianty přes uši. Na vrcholu stojí pak modely s funkcí ANC (Active Noise Cancelling), které umí potlačit ruch z okolí a vytvořit ideální poslechové podmínky. Výběr konkrétního modelu je na každém jednotlivci. Přitom platí, že pro poslech při aktivním pohybu se nejvíce hodí malá sluchátka typu špunty se silikonovými koncovkami, která drží nejlépe v uších.

Sluchátka s ANC

Sluchátka s funkcí ANC (aktivním potlačením okolních ruchů) využívají mikrofony, kterými snímají zvuky z prostoru a vestavěná elektronika dokáže tyto ruchy aktivně potlačit. U některých modelů je tento efekt velmi výrazný. Na rušné ulici, v tramvaji nebo v letadle umí efektivně eliminovat nežádoucí zvuky. To s sebou však přináší také jedno riziko – uživatel nevnímá, co se děje kolem něj a neslyší např. zvuk projíždějících aut. Proto nesmí při poslechu venku ztratit pozornost. V kancelářských prostorách typu open space jsou tato sluchátka populární zase proto, že odruší zvuky z okolí a pomáhají v soustředění. Řada lidí zde využívá funkci ANC i „nasucho“, tedy bez puštěné hudby. Průkopníkem sluchátek s ANC je historicky společnost Bose a její aktuální model Headphones 700 představuje vrchol této kategorie.

Sluchátka se zvukem upraveným podle sluchu uživatele

Velmi zajímavou možností je úprava reprodukce podle individuálních sluchových vlastností konkrétního uživatele. Tato myšlenka spočívá ve vytvoření sluchového profilu konkrétní osoby a zesílení frekvencí, v nichž má dotyčný sluchový propad. Pochází z lékařského prostředí a již dlouhou dobu se využívá při ladění naslouchátek pro osoby se sluchovým postižením. Stejná společnost, která se zabývá touto problematikou, implementovala popsané vlastnosti i do světa sluchátek. Aktuálně je na našem trhu několik modelů německého výrobce beyerdynamic s uvedenou možností. Uživatel poslechovou zkouškou sám určí, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je upraven ekvalizér sluchátek tak, že zdůrazní frekvence, které slyší uživatel slaběji.

Sluneční brýle se zvukovou rozšířenou realitou

Velmi originální prostředek pro individuální poslech hudby, který uvedla před několika měsíci společnost Bose, představuje speciální sluneční brýle. V raménkách mají vestavěny malé reproduktory úzce směrované k uším posluchače. Díky tomu slyší jejich plnohodnotný a hutný zvuk pouze jejich uživatel a okolí je hudbou „obtěžováno“ pouze okrajově. Posluchač přitom vnímá plně své okolí. Jedná se tedy o naprostý opak poslechu pomocí sluchátek s funkcí ANC. Je jen na konkrétním uživateli, která varianta mu vyhovuje více. V nabídce jsou dva modely, ženy obvykle volí brýle Bose Frames Rondo se zaoblenými obroučkami a muži pak Bose Frames Alto v hranatém designu. K telefonu se připojují bezdrátově pomocí Bluetooth a díky vestavěnému mikrofonu fungují také jako handsfree. Kromě přehrávání hudby podporují tyto brýle také funkce zvukové rozšířené reality. Vestavěné senzory poznají, kterým směrem jdete a na kterou stranu se právě díváte. Při navigování ve městě vám např. díky tomu do uší řeknou, kde a na jakou stranu máte odbočit.

 
Publikováno: 12. 2. 2020 | Počet přečtení: 385