Schunk

Model SM slaví kulatiny

Značka DS Automobiles si na pařížské výstavě Rétromobile 2020 (5.-9. února) připomíná jedinečný model SM (Sa Majesté), který letos slaví 50. narozeniny. Jde o atraktivní vozidlo, které bylo vzorovým příkladem spolupráce mezi legendárními francouzskými a italskými výrobci. V roce 1970 představoval vrchol avantgardy.

 

Když byl v 60. letech spuštěn projekt „S“, byl model DS již legendou. Cílem bylo využít technologický náskok a image DS a vyrobit sportovní vůz, který by se nesl ve stejném duchu. Italský Maserati k tomu vyvíjel malý moderní motor V6.

V roce 1970 byla novinka SM představena na ženevském autosalonu jako důstojný dědic DS. Vůz kategorie Gran Turismo měl splývavé až agresivní linie, podvozek se slavným hydraulickým odpružením, futuristickou kabinu s oválnými ciferníky a motor Maserati V6. Celohliníkový motor s úhlem rozevření 90° umístěný pod dlouhou kapotou byl opatřen dvěma vačkovými hřídeli na hlavě válců. Hydrauliku převzal SM od modelu DS. Některé z hlavních funkcí byly ovládány za pomoci zelené kapaliny LHM: odpružení, brzdění, řízení a vertikální nastavení světlometů. Zvláštní pozornost byla věnována nápravovému systému. Cílem bylo udělat z SM vůz s nejsilnějším tahem na světě, v porovnání s DS šlo o výrazný rozdíl, poháněná byla přední náprava.

Jednou z velkých inovací vozu SM bylo jeho řízení. Dostalo označení DIRAVI a šlo o posilovač řízení s proměnlivým účinkem. Řízení bylo velmi lehké a přímé ve městě a stabilnější při vysoké rychlosti. Automatická regulace světlometů získala novou dimenzi. Vůz SM byl opatřen dvěma natáčecími externími dálkovými světlomety s dlouhým dosahem. Šest jódových světlometů se automaticky nastavovalo podle světlé výšky automobilu.

A kdo vlastnil nebo stále vlastní model SM? Například francouzský prezident Georges Pompidou, ale také Léonid Brežněv, íránský šáh, etiopský císař Haile Selassie, herec Burt Reynolds, skladatel John Williams, fotbalista Johan Cruyff. Herec Daniel Craig přiznal, že to vždy bylo auto jeho snů.

Na výstavě Rétromobile 2020 jsou vystaveny tři vozy SM (SM Carburateur z roku 1971, SM Injection z roku 1972 a SM Espace z roku 1971) a jeden vůz DS ve verzi kabriolet, po jejich boku je k vidění koncept car DS X E-Tense ztělesňující vizi společnosti DS Automobiles o vozu snů v roce 2035.

 
Publikováno: 4. 2. 2020 | Počet přečtení: 354