murr Schunk

Chutná rajčata i díky přístrojům ABB

Dát si v zimě čerstvá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až do nedávna téměř nemožné. Díky hi-tech technologiím jsou pěstitelé u nás schopni pěstovat zdravou zeleninu bez zbytků pesticidů 12 měsíců v roce. Svůj podíl na tom mají i nízkonapěťové spínací a jisticí prvky z portfolia ABB.

 

Produkční skleníky vyrábí a některé rovněž sama provozuje společnost NWT, která již více než 25 let patří mezi nejvýznamnější technologické a inovační firmy v ČR. Ve své činnosti se zaměřuje na oblast zemědělství, stavebnictví, informačních technologií a energetických úspor. Od roku 2014 využívá pro provoz skleníků NN přístroje z ABB.

„Od první dodávky patří mezi hlavní dodávané prvky přístroje nízkého napětí ABB, zejména velké vzduchové jističe, spínací přístroje a jisticí prvky,“ uvedl ke spolupráci Vladimír Janypka ředitel ABB Elektrotechnika. „Naše výrobky spolehlivě slouží ve skleníku v Mutěnicích, Smržicích, Kožichovicích, Velkých Němčicích a slovenských Kameničanech,“ dodal. Loni byl zprovozněn také nový skleník v Dolní Lutyni, který s aktuální rozlohou 11 ha patří k největším produkčním skleníkům u nás.

„Farma Bezdínek v Dolní Lutyni disponuje nejmodernějším hi-tech produkčním skleníkem v ČR, který jako jediný dokáže díky použití pěstebních světel dodávat čerstvou a zdravou zeleninu na trh po celý rok,“ uvedl Jiří Stodůlka, ředitel divize Agro společnosti NWT. „Zelenina se zde pěstuje v kompostovatelném substrátu, zalévá se především dešťovou vodou a na ochranu před škůdci se využívá namísto pesticidů biologická ochrana. Zelenina z Farmy Bezdínek díky tomu nedávno získala jako první v České republice velmi prestižní mezinárodní certifikaci Bez pesticidů.“

Česko je společně s Lucemburskem poslední v produkci zeleniny na obyvatele v celé Evropě. Posláním Farmy Bezdínek je přispívat k tomu, aby Češi jedli 12 měsíců v roce více lokálně vypěstované zdravé zeleniny bez pesticidů. Denně proto ve sklenících sklízí několik tun čerstvých a zralých rajčat prémiové chuti. Na farmě navíc našlo práci 250 místních lidí.

 
Publikováno: 3. 2. 2020 | Počet přečtení: 725