Schunk

Nový Golf má inteligentní řízení klimatizace

Osmá generace Golfu je první z řady, který reaguje na požadavky řidiče interaktivně. Ovládání je intuitivnější, což dokládá např. třízónová automatická klimatizace. Nově koncipovaná klima disponuje menu Smart Climate, jehož prostřednictvím lze cíleně ovládat hlasem jednotlivé funkce.

 

U klimatizace v novém modelu Golf lze snadno nastavit teplotu pomocí dotykových posuvných ovladačů nebo hlasovým povelem. Řidič i spolujezdec se na displeji informačního a zábavního systému nebo prostřednictvím pod ním umístěné dotykové plochy s tlačítky pro přímý přístup dostanou do ovládacího menu třízónové klimatizace „Air Care Climatronic“ s filtrem alergenů. Jako alternativa ovládání klasických funkcí, jakými jsou rychlost ventilátoru nebo recirkulace vzduchu (Classic Climate), je na displeji k dispozici nové menu Smart Climate. K aktivaci určitých nastavení klimatizace v tomto menu již není nutné složitě nastavovat různé parametry klimatizace. Místo toho postačuje intuitivně aktivovat již nakonfigurované programy dotykem nebo alternativně hlasovým ovládáním.

Volkswagen sestavil pět mimořádně často používaných programů, které zařadil do menu Smart Climate. Jde o funkce „Volný výhled“ (zbavování oken kondenzované vlhkosti), „Zahřátí nohou“ (přivádění teplejšího vzduchu do prostoru pro nohy), „Zahřátí rukou“ (přivádění teplejšího vzduchu z výdechů ventilační soustavy na přístrojové desce), „Ochlazení nohou“ (přivádění chladnějšího vzduchu do prostoru pro nohy) a „Čerstvý vzduch“ (proudění chladného vzduchu v interiéru). Funkce Smart Climate jsou přitom zapnuté jen po přechodnou dobu, aby v daný okamžik přispěly k lepšímu komfortu cestujících, ale poté se automatická klimatizace vrátí zpět ke svému předchozímu nastavení.

Změnit individuální trvalá nastavení klimatizace Air Care Climatronic je rovněž snadnější. Alternativou klasického ovládání v menu klimatizace je dotykový posuvník nebo hlasové ovládání. Golf je navíc vybaven novými digitálními mikrofony, takže systém rozpozná, zda hovoří řidič nebo spolujezdec. Stačí říci „je mi zima“ nebo „je mi horko“ a systém okamžitě upraví teplotu na straně řidiče nebo spolujezdce vpředu. Stejně tak je např. možné říci „přidej čtyři stupně“ a systém nastaví příslušnou teplotu. Stejně snadno a efektivně fungují pro změnu nastavení automatické klimatizace pokyny, jakými jsou „je tu průvan“ nebo „je tu dusno“.

 
Publikováno: 30. 1. 2020 | Počet přečtení: 397