Schunk

Jak se ladila chytrá stélka do bot

Na lednovém veletrhu CES v Las Vegas zanechaly výraznou stopu i české hardwarové startupy. Mezi nimi např. také Miomove, kteří zde představili chytrou stélku pro běžce, na jejímž vývoji se podílelo design studio Prototypum.

 

„Spolupráce s Prototypum byla z našeho pohledu velmi efektivní a úspěšná. A to i přes to, že jsme se o nich dozvěděli poměrně pozdě. Veškeré komponenty původního prototypu jsme měli připravené a funkční, ale věděli jsme, že na CES to chce něco víc. I přes šibeniční termín to však kluci zvládli a my jsme do Vegas odletěli ukázat produkt, který byl mnohem dál než původní koncept. A přesně podle našich představ,” říká Barbora Malaníková, spoluzakladatelka a CEO Miomove.

Během protypování prošla chytrá stélka řadou změn s maximálním důrazem na funkčnost a vyrobitelnost. To s sebou neslo změnu koncepce uložení elektroniky. Stélka během ladění ztratila na objemu a dostala lepší branding, který se přesunul na její horní část. Studio Prototypum dodalo jednotlivé části, jejich kompletaci si dodělali sami Miomove.

Na trh přijde na jaře

Účelem prototypování je urychlit proces vývoje nových produktů, vychytat mouchy, uvést je do fáze funkčního prototypu a následně do sériové výroby. Miomove plánuje uvést své chytré stélky na trh v druhém kvartálu 2020. „Naším cílem na CES bylo představit Miomove světu a získat nové kontakty na partnery v USA. A jejich ohlasy byly nad očekávání. Na celém veletrhu jsme byli unikátní, na naše stélky se vedle běžných návštěvníků chodili dívat lidé z Nike a dalších obuvnických firem, objevili jsme se rovněž na stránkách CES Daily. Nyní nás dělí jen pár krůčků k doladění stélek a následně zamíříme na trh,” dodává Barbora Malaníková.

Chytrá stélka Miomove má v sobě zabudované tlakové senzory, které analyzují došlap sportovce. Dokáže tak rozlišit dopad na patu, špičku nebo na střed chodidla. Z toho následně vypočítá rozložení váhy těla a rozložení těžiště a vytvoří vizualizaci došlapu v reálném čase.

Technologie je založená na nanosenzorech s vysokým rozsahem měření a citlivosti, k čemuž vyvinuli vlastním software i hardware. Stélky umožňují monitorovat a analyzovat správnost pohybové aktivity a upozornit uživatele na nesprávnost techniky běhu nebo chůze.

 
Publikováno: 27. 1. 2020 | Počet přečtení: 396