Schunk

Zranitelnost aplikace TikTok

Jedna z nejstahovanějších aplikací na světě má už více než 1 miliardu uživatelů. Používají ji hlavně teenageři a děti pro vytváření a sdílení krátkých, často osobních a velmi citlivých videí.

 

Výzkumný tým Check Point Research objevil v aplikaci a infrastruktuře TikTok několik zranitelností, které bylo možné jednoduše zneužít pomocí SMS systému. Tato velmi rychle rostoucí aplikace tak byla skutečně nebezpečná a zneužitelná hackery. Hackeři mohli manipulovat daty (přidávat/mazat videa), nabourávat soukromí (měnit nastavení u videí ze soukromého na veřejné) a krást osobní data (celé jméno, e-mailovou adresu, datum narození).

Pro stažení aplikace TikTok obdrží nový uživatel odkaz prostřednictvím SMS po zadání telefonního čísla na stránce Tiktok.com. Výzkumníci Check Point Reserach ale zjistili, že hackeři mohou SMS zprávami manipulovat a odesílat je na libovolné telefonní číslo jménem TikToku. Hackeři se tak mohou vydávat za TikTok a vkládat do zpráv škodlivé kódy, které smažou video, nahrají neautorizované video nebo změní u videí nastavení ze soukromého na veřejné.

Navíc experti Check Point zjistili, že hackeři mohou donutit uživatele TikTok k návštěvě webového serveru ovládaného hackery, což útočníkům umožní posílat žádosti jménem uživatele. Check Point také odhalil, že hackeři mohou použít stejnou techniku k přesměrování obětí na škodlivé webové stránky a řadě dalších útoků, včetně krádeží citlivých dat, aniž by o tom uživatelé věděli.

Check Point Research informoval společnost ByteDance, vývojáře aplikace TikTok, o těchto zranitelnostech koncem listopadu 2019 a během měsíce bylo zodpovědně nasazeno řešení, které uživatelům umožňuje bezpečné používání aplikace.

 
Publikováno: 14. 1. 2020 | Počet přečtení: 372