Schunk

Slyšeli jste již roboty hrát koledy?

V netradiční vánoční expozici newyorského obchodního domu Bloomingdale roboty zdobí stromečky a baví zákazníky vánočními koledami a karaoke, zatímco malý kobot YuMi připravuje pro hosty kávu Nespresso.

 

Vánoční atmosféru New Yorku pomáhá vytvářet 12 robotů ABB, kteří jsou hlavní atrakcí ikonického obchodního domu Bloomingdale stojícího na 59. ulici v Manhattanu. Za unikátní expozicí stojí americký designér robotů a majitel společnosti Robotic Arts Andy Flessas (andyRobot), který vyvinul řadu robotických řešení pro umělecký a zábavní průmysl z celého světa. Kromě jiného je autorem programu RobotAnimator pro software Maya, určeného pro animaci robotů, jež jim umožňuje pohupovat se, klouzat nebo se točit dokola.

V první ze tří „robotizovaných“ výloh mají návštěvníci možnost sledovat čtyři roboty ABB (IRB 120) při zdobení vánočního stromku. Dva roboty připevněné k podlaze podávají 20 zlatých ozdob ke zdobení stromku dalším dvěma robotům upevněným ke stropu. Ozdobený stromek poté roboty stejným způsobem odstrojí a celý půlhodinový proces začne znovu.

V další výloze hraje vánoční orchestr složený ze čtyř robotů IRB 1200 vánoční koledy. Hrají na mosazný shaker, tamburínu, koncertní zvony a futuristický digitální xylofon. Návštěvníci obchodního domu si mohou stisknutím tlačítka na výloze vybírat, kterou ze tří nabízených vánočních písní a koled si chtějí poslechnout (Deck the Halls, Jingle Bells a We wish you a merry Christmas). Při výběru písně navíc robot zákazníka vyfotí a tuto fotografii zobrazí na monitoru uvnitř výlohy.

Ve třetí výloze je robotické karaoke RoboScreen Christmas Carol Karaoke, kde si návštěvníci mohou vybrat z připravené nabídky písní, jejichž text se jim objevuje na třech pohyblivých 38” grafických displejích, připevněných třech robotech IRB 120.

Patentované RoboScreens zajišťují na video displeji vysoce koordinovaný pohyb v šesti osách. Jsou-li ve skupině (v různých formacích), mohou na nich diváci sledovat jeden celistvý obraz nebo video, pokud jsou použity samostatně, zobrazují jednotlivé synchronizované obrazy. Tím vzniká vysoce poutavé a dynamické „divadlo”, které inspiruje návštěvníky na ulici, aby se přidali a zpívali spolu s roboty.

Uvnitř obchodního domu pak na návštěvníky čeká kolaborativní robot YuMi, který pro zákazníky připravuje kávu Nespresso dle jejich výběru - celý proces přípravy kávy zvládá s robotickou přesností a mobilitou, od výběru a vložení vybrané kapsle s kávou po podání horkého nápoje a vyhození použité kapsle do koše na tříděný odpad.

 
Publikováno: 20. 12. 2019 | Počet přečtení: 454