Schunk

Hlasování o nejlepší úsporné stavby

V polovině prosince odstartovalo hlasování veřejnosti o nejlepší novostavbu a rekonstrukci v soutěžním klání Úsporný dům 2019, která je rozdělena do dvou sekcí. Na kategorie Pasivní novostavba a Úsporná rekonstrukce.

 

V kategorii Pasivní novostavba se představují rodinné domy zděné i dřevostavby, bytové domy, základní i mateřská škola a dokonce nemocnice, v kategorii Úsporná rekonstrukce soutěží rodinné domy, rekonstrukce městské knihovny a školské budovy. V obou kategoriích budou uděleny dvě ceny odborné poroty, dále bude udělena Cena generálního partnera a Cena veřejnosti. Mezi odměnami jsou finanční ocenění 1x 60 000 Kč, 2x 30 000 Kč a víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji. Vítěz hodnocení generálního partnera, kterým je Hypoteční banka, si bude moci prohlédnout svou vítěznou stavbu z ptačí perspektivy v balonu a získá k tomu balíček finančních služeb, na výherce z řad hlasujících čeká zapůjčení elektromobilu na týden.

Vyhlášení soutěžní přehlídky, do které se letos přihlásilo 52 staveb (39 novostaveb a 13 rekonstrukcí) proběhlo 17. 9. 2019 na veletrhu For Arch, 10. prosince proběhlo hodnocení odbornou porotou, která posuzovala architekturu, konstrukční, technické i technologické řešení staveb. Od 16. prosince od konce ledna příštího roku může nyní na www.soutez-uspornydum.cz, kde jsou také k dispozici všechny ukázky soutěžních objektů, hlasovat také veřejnost a 6. února 2020 se u příležitosti zahájení veletrhu For Pasiv, na který získají všichni hlasující čestné vstupenky, uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen. Do užšího výběru, ze kterého bude veřejnost vybírat svou vítěznou stavbu, postoupilo 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí. Každý hlasující má k dispozici tři hlasy, které může libovolně rozdělit mezi soutěžní kategorie.

Soutěžící stavby jsou z různých konstrukčních materiálů a využívají různé technologie. Každá splňuje podmínku kolaudace a požadavky na energetickou náročnost. Rekonstrukce rodinných domů odpovídají podmínkám programu Nová zelená úsporám, rekonstrukce veřejných budov pak podmínkám Operačního programu Životní prostředí.

 
Publikováno: 17. 12. 2019 | Počet přečtení: 349