Schunk

Vědci vidí v zavedení platooningu velký potenciál

Po prvních testech v reálných logistických operacích bylo zjištěno, že provozování elektricky propojených nákladních vozidel je na německých dálnicích bezpečné, technicky spolehlivé a snadno použitelné při rutinních přepravách.

 

Pilotní projekt ve spolupráci DB Schenker, MAN Truck & Bus a Fresenius University of Applied Sciences byl úspěšně dokončen. V rámci výzkumného projektu sponzorovaného Spolkovým ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury řídili profesionální řidiči dva dálkově elektronicky propojené kamiony. Výzkum probíhal na dálnici A9 mezi pobočkami logistické společnosti DB Schenker v Norimberku a v Mnichově. Ve zkušebním provozu najezdili zhruba 35 000 km a konstatovali, že jízda ve vzdálenosti pouhých 15 až 21 metrů je pohodlná a bezpečná. Test také ukázal úspory ve spotřebě paliva. Podle partnerů projektu by použití autonomních kamionů mohlo zajistit efektivnější využití prostoru na dálnicích, snížit hustotu a zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Platooning – digitálně řízený konvoj

„Mobilita budoucnosti bude automatizovaná a propojená. Samozřejmě to samé platí i pro logistiku. Proto plně podporuji zavádění technologií, jako je platooning, do běžného provozu. Chceme, aby procesy byly ještě bezpečnější, efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Klíčovou roli zde budou hrát řidiči – v digitálním nákladním voze se stanou moderními logistickými specialisty, což otevře profesi nové vyhlídky,“ řekl Andreas Scheuer, Spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury.

Podle DB Schenker může být platooning široce využíván v celé logistické síti. Zhruba na 40 % tras lze platooning využít, k tomu však ještě budou nutné další zkoušky a zajištění regulačního rámce. Zákazníkům by platooning nicméně přinesl výhodu spolehlivější přepravy.

Systém digitálního řízení instalovaný v kamionech MAN pracoval hladce a bez zásahu řidiče v 98 % času. Aktivní zásahy řidiče byly nutné pouze jednou za 2000 km, což je mnohem méně, než se očekávalo. Kromě toho pilotní projekt ukázal snížení spotřeby paliva o 3–4 %.

Řidiči se v digitálně řízených kamionech cítili bezpečně

Vědci z Fresenius University of Applied Sciences zkoumali psychosociální a neurofyziologické účinky platooningu na řidiče. Významnou změnu v dříve skeptickém postoji řidičů přinesla zkušenost z reálného provozu. „V hodnocení konkrétních jízdních situací řidičů se odráží pocit bezpečí a důvěry v technologii. Žádná ze situací nebyla popsána jako nekontrolovatelná," potvrdila profesorka Sabine Hammerová z Fresenius University of Applied Sciences.

Řidiči považovali předjíždění vozidel jiných účastníků silničního provozu ze sousedních jízdních pruhů nebo přes více jízdních pruhů za nepříjemné, ale ne problematické. „Vzhledem k dobrým zkušenostem a rychlým odezvám systému by řidiči nyní upřednostnili zkrácení vzdálenost mezi vozidly na 10 až 15 m,“ řekla Hammer.

Jak platooning funguje

Platooningem se označuje systém jízdy nákladních vozidel na dálnici, kdy alespoň dva kamiony jedou v těsném konvoji za sebou. Celý proces je podporovaný technickými, asistenčními a kontrolními systémy. Propojena jsou všechna vozidla navzájem. Vozidlo v čele nastavuje rychlost a směr a ostatní jej následují.

 
Publikováno: 3. 12. 2019 | Počet přečtení: 433