Schunk

Nové inteligentní pneumatiky pro zemědělce

Na letošní výstavě Agritechnica představil Continental nové hybridní pneumatiky obsahující senzory, které pomáhají obsluze minimalizovat zhutňování půdy v terénu a eliminují opotřebení na silnici.

 

Princip vychází z již osvědčených systémů a jde o inteligentní řešení pro moderní zemědělství. Continental díky své vizi inteligentních pneumatik a nulových nehod vyvíjí mimo jiné i digitální řešení pro zemědělské pneumatiky určené pro rozmanité pracovní prostředí zemědělců.

Konzistentní výkon na poli i na silnici

Pneumatiky Continental VF TractorMaster Hybrid jsou navrženy, aby operátorům poskytovaly technologii pro efektivní přizpůsobení tlaku tak, aby odpovídal jejich okamžitým potřebám. Pneumatiky s velmi vysokou flexí (VF) mají nový a jedinečný hybridní dezén. TractorMaster Hybrid poskytuje nejen dobrou trakci v terénu, ale zároveň je více pohodlnější na cestách než standardní šípový dezén.

Struktura kostry hybridní pneumatiky je odolnější než u standardní pneumatiky, takže může pracovat při nižších tlacích v terénu, při vyšších rychlostech na silnici a zároveň nést stejné zatížení. To nabylo na důležitosti, protože podhuštěné pneumatiky na silnici zvyšují spotřebu paliva, zatímco vyšší huštění u pneumatiky v terénu vede ke zvýšení zhutnění půdy. Pro optimální výkon za všech podmínek může být hybridní pneumatika ve spojení s integrovanými senzory rychle nahuštěna pro použití na silnici a podhuštěna pro použití v terénu. Po namontování na traktory s integrovaným systémem huštění může být tlak v pneumatice monitorován a nastavován obsluhou, aniž by bylo nutné opustit kabinu stroje.

Kombinace technologie pneumatik a elektroniky

Integrovaný systém monitorování tlaku v pneumatikách se skládá z různých součástí, mezi něž patří senzory, čtecí stanice tzv. „YardReader Station“, správa systému, jakož i webový portál ContiConnect, který uživatele upozorní v případě problému. U ContiConnect jsou data, která zaznamenají senzory, shromažďována čtecí stanicí „YardReader Station“, vždy když vozidlo projede kolem přijímače. Stanice je odešle do „backend“ systému, který je následně analyzuje a interpretuje. Čtecí stanice je instalována na místech nejčastějšího projíždění zemědělské techniky, jako jsou mycí linky, benzinové stanice nebo třeba brána na farmu. Díky těmto informacím může provozovatel zemědělského fleetu získat benefity vyplývající ze sníženého počtu poruch i snížených nákladů na údržbu a na druhou stranu výnosů zvýšením doby provozu vozidla. ContiPressureCheck na jednotlivých vozidlech poskytuje operátorovi údaje o pneumatikách v reálném čase. Tato technologie poskytuje komplexní přehled o tom, jak fungují pneumatiky zemědělských strojů. Senzor v pneumatice měří a přenáší tlak a teplotu pneumatiky, aby pomohl obsluze rozhodnout o optimálním provozním tlaku. Oba systémy se rychle a snadno instalují a zaručují vysokou přesnost dat, protože díky senzorům namontovaným v pneumatice nedochází k chybám měření.

Digitální řešení pro zlepšení zemědělských operací

Pravidelná kontrola správného tlaku a teploty v pneumatikách je zásadní pro bezpečnost a účinnost během každodenních zemědělských prací. Je důležitá zejména pro úsporu času a peněz. Zemědělci dnes často jezdí dlouhé vzdálenosti nejen při sklizni obilovin nebo přepravě komodit. Na velkých vzdálenostech se pneumatiky často přehřívají, což může ovlivnit ovladatelnost vozidla a může vést k trvalému nebo k předčasnému poškození pneumatiky. S ContiConnect a ContiPressureCheck lze této fatální situaci zabránit. Oba systémy zajišťují zemědělcům a řidičům bezpečnost a spolehlivost neustálým sledováním tlaku a teploty pneumatik. Zobrazují data ze senzoru pneumatiky na obrazovce v kabině řidiče a varují před tím, než se stav stane kritickým. Například výstraha může být odeslána, pokud je teplota pneumatiky příliš vysoká (nad 100 stupňů). Lze tak přizpůsobit správný tlak vzduchu pro řízení vozidla a prodloužit životnost pneumatiky, čímž se zemědělci vyhnou neočekávaným dodatečným vysokým finančním nákladům.

Snížení zhutnění půdy

Další výzvou v zemědělství je zhutňování půdy. To vede ke špatným podmínkám pro růst rostlin a může snížit výnosy. Oba výše uváděné systémy mohou snížit zhutňování půdy a výsledné výkyvy v růstu rostlin zajištěním neustále nízkého a správného tlaku v pneumatikách na zemědělských strojích přesným a automatickým měřením pneumatik. Další výhodu nabízí ContiConnect: webový portál, který nabízí různé možnosti zobrazení. Ukazuje historii údajů o pneumatikách a umožňuje retrospektivní analýzu. Webový portál umožňuje vzdálené sledování výkonu pneumatik celého vozového parku a dává kontrolu do rukou správců vozového parku a jejich spolupracovníků.

 
Publikováno: 3. 12. 2019 | Počet přečtení: 387