Schunk

První soukromá standalone 5G síť v průmyslovém prostředí

Společnosti Siemens a Qualcomm Technologies představily první soukromou samostatnou 5G síť (SA) v reálném průmyslovém prostředí. Je dostupná v pásmu 3,7–3,8 GHz.

 

Na projektu se podílely obě firmy – Siemens poskytl zkušební podmínky v průmyslovém prostředí a koncová zařízení (např. řídicí systémy Simatic) a Qualcomm dodal testovací 5G síť a příslušné zkušební vybavení. Síť páté generace byla testována v automobilovém showroomu a zkušebním centru Siemens v Norimberku. V showroomu jsou k vidění automaticky řízené vozíky (AGV), které se využívají převážně v autoprůmyslu. Vyvíjejí se zde, testují a prezentují i nové výrobní možnosti a metody před jejich vlastním zprovozněním u zákazníka. Výrobci AGV tak zde mohou vidět interakci jednotlivých produktů naživo.

V automobilovém showroomu a zkušebním centru mohou obě firmy společně testovat rozmanité technologie v SA 5G síti v reálných provozních podmínkách a vytvářet řešení pro budoucí průmyslové aplikace. Zkušební 5G systém zahrnuje infrastrukturu a koncová zařízení.

Německá spolková síťová agentura vyhradila pro lokální průmyslový provoz celkovou šířku 100 MHz z pásma 3,7 až 3,8 GHz. Německé podniky si mohou část tohoto pásma každoročně pronajmout a využívat ho výhradně k provozu vlastních privátních 5G sítí s tím, že je zároveň zajištěna optimální ochrana dat. Siemens používá tento princip ve svém showroomu při vyhodnocování a testování průmyslových protokolů, např. OPC UA či Profinet, a při bezdrátové komunikaci pomocí sítě 5G.

Dlouholetá spolupráce Siemens a Qualcomm se zaměřuje na technologická řešení v oblasti bezdrátové komunikace. Jejím výsledkem bylo mj. portfolio Siemens Scalance pro bezdrátovou komunikaci v průmyslu. Díky zkušenostem Qualcomm s technologiemi pro sítě páté generace přešla tato spolupráce hladce k vytvoření první soukromé sítě 5G v režimu SA v průmyslovém prostředí. Umožňuje tak vývoj a testování řešení, která mohou být využita při nadcházejícím spuštění fáze Release 16 standardu 5G.

 
Publikováno: 2. 12. 2019 | Počet přečtení: 409