Schunk

Česko-čínský letecký projekt skončil před startem

Česká společnost Czech General Aircraft (CGA), která měla pro čínské státní podniky vyvíjet jednomotorový turbovrtulový letoun D6 až pro 9 cestujících podala sama na sebe insolvenční návrh a projekt česko-čínského letadla zkrachoval.

 

První prototyp měl vzlétnout už v příštím roce, ale investoři Sichuan Huidong Group a Aviation Industry Corporation of China ze spolupráce s CGA odstoupili. Základní parametry letadla, jeho podoba a klíčové systémy už byly v CGA dokončeny, nicméně z plánovaných miliardových investic se realizoval jen zlomek. Čínská strana předpokládala rozpočet 100 mil. eur, utratila ale jen 12 mil.

Česko a Čína v roce 2016 podepsaly dohodu o uznání certifikací těchto typů letadel, původní plán počítal s výrobou 48 letadel ročně, v ČR se měla zhotovovat křídla a sada některých systémů, a finální montáž probíhat v Číně. Po zhoršení bilaterálních vztahů mezi ČR a ČLR byla spolupráce na vývoji letounu ze strany čínských partnerů ukončena a projekt v podstatě krátce před spuštěním výroby zastaven.

 
Publikováno: 28. 11. 2019 | Počet přečtení: 474