hnv murr

Český vynález - recyklovaný beton

Zbytky ze zdemolovaných staveb představují až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v ČR. Kameniva, které je potřeba pro výrobu betonu, přitom rychle ubývá. Skanska proto přichází s unikátním materiálem, tzv. recyklovaným betonem.

 

Český patent, na jehož základě Skanska Rebetong vyrábí, má potenciál způsobit ve stavebnictví revoluci na globální úrovni. Materiál má obdobné vlastnosti jako beton, místo přírodního kameniva ale díky nanopříměsi využívá stavební suť. Nová technologie umožňuje z materiálu po ukončení životnosti staveb postavit stavby nové.

Rebetong tak může vyřešit obrovský objem odpadu, který v současnosti po demolicích staveb končí na skládkách. Životnímu prostředí zároveň uleví snížením uhlíkové stopy, a to třeba omezením těžby i dopravy potřebné k převezení kameniva z omezeného počtu lomů na betonárnu. Využívání stavební suti místo drahého přírodního kameniva má výraznou výhodu z hlediska ceny stavby. Peníze bude budova navíc majiteli šetřit i v průběhu celého životního cyklu. Rebetong má totiž nižší koeficient tepelné vodivosti, což znamená nižší energetickou náročnost budov.

Zdrojů přírodního kameniva přitom ubývá. Do 9 let bude mít z 221 českých lomů zásoby jen 107 z nich a k úplnému vyčerpání by v tuzemsku při současném průměrném tempu spotřeby mělo dojít už kolem roku 2062. Skanska je první stavební firmou, která patentovaný český vynález uvádí do praxe. V současnosti má osvědčení a normy pro transportní beton a stěnové prefabrikáty, na základě kterých již Rebetong oficiálně vyrábí.

Materiál je tak už v současnosti připravený stát se plnohodnotnou součástí stavby rodinných a bytových domů, základových konstrukcí nebo třeba podkladní vrstvy vozovek. Aby v betonu mohlo být využito až 100 % recyklátu a podpořeno širší využití, musí vzniknout nová národní norma. Její vznik firma již v první polovině letošního roku s podporou Ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu iniciovali.

 
Publikováno: 4. 11. 2019 | Počet přečtení: 660