hnv murr

Unikátní český projekt telerehabilitace

Česká asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK s nadačním fondem REGI Base I. vyvinula první Mobilní telerehabilitační kontejner na světě. Díky IoT umožňuje přiblížit rehabilitační pomoc co nejblíže potřebným osobám. Určená cvičení probíhá online za dozoru rehabilitačního pracovníka.

 

Asociace ARTAK aplikuje nejnovější technické poznatky do rehabilitační péče. Snahou je vytvořit větší komfort pacientům a zároveň ulehčit tradičním rehabilitačním centrům. Díky vzdálené podpoře je přitom péče zcela plnohodnotná a je možné ji ve spolupráci s rehabilitačním pracovníkem sledovat a upravovat.

Premiérově instalovaný Mobilní telerehabilitační kontejner (MTJ) umožnuje telerehabilitační a distanční terapii v domácím prostředí klientů, s potřebou dlouhodobé rehabilitační péče. Obsahuje několik specializovaných cvičebních míst zaměřených na podporu vybraných funkcí. Vybavení kontejneru záleží na potřebných terapiích. Do připojených počítačů lze nainstalovat programy na trénink mozku, s pomocí senzorů i trénink pohybu a stability trupu. Získaná data ze cvičení se přenášejí na dálku do databáze a vzdáleně lze sledovat výkon pacienta nebo systém vzdáleně přenastavit. Klient přitom cvičí blízko svého domova a nemusí řešit dopravu do rehabilitačního pracoviště. Rehabilitační pracovník pracuje stále na svém pracovišti.

První instalace byla provedena v Zahořanech pro zdravotně postiženého hasiče nadstrážmistra Roberta Gyömbéra, který díky těžké nemoci vyžaduje dlouhodobou rehabilitační péči. Instalovaná MTJ je vybavena telerehabilitačními a distančními systémy pro terapii stability stoje, zlepšení koordinace chůze, cvičení trupových svalů, terapii jemné a hrubé motoriky ruky a software pro trénink mozku – kognitivní rehabilitaci.

Například Homebalance je interaktivní terapeutická pomůcka vyvinutá primárně pro rehabilitaci pacientů s poruchou stability stoje a chůze. Současné studie poukazují, že by se tato pomůcka dala použít i pro další indikace, např. pro terapii bolesti zad, ochablosti trupových svalů, terapii horních končetin po neurologickém inzultu a pro terapii nestability trupu vozíčkářů.

Robert Gyömbér je již třetím hasičem, kterému fond REGI Base I pomohl. Dvěma jeho bývalým kolegům – Martinu Šabatovi a Liboru Bohdaneckému – zajistil loni speciální invalidní vozíky Segway free, každý v hodnotě téměř 600 tisíc korun. Cena vybaveného kontejneru MTJ je 950 tis. korun. Bez pomoci spolupracujících partnerů, dobrovolných dárců a dárcovských sms by tento unikátní pomocník nemohl vzniknout. Proto patří velké poděkování všem, kteří se na projektu podíleli. Mobilní telerehabilitační kontejner lze instalovat na kterémkoli místě v dosahu elektrické a internetové sítě tak, aby distanční terapii mohlo využívat více klientů i ve velmi vzdálených místech od rehabilitačního centra. Podle přesného rozvrhu pak mohou rehabilitační pracovníci všechny klienty individuálně řídit a monitorovat, aniž by se museli pacienti složitě přepravovat do specializované ambulance.

Pro zájemce o příspěvek na Mobilní telerehabilitační kontejner:

Dárcovské SMS: DMS REGIBASE 90 na telefonní číslo 87 777

Transparentní účet REGI Base: Fio banka, a.s. 2900415315 / 2010.

 
Publikováno: 30. 10. 2019 | Počet přečtení: 973