Schunk

Volvo a Geely chtějí společný podnik

Společnosti Volvo Cars a Geely mají v úmyslu sloučit svou stávající výrobu spalovacích motorů do jednoho samostatného podniku, jehož smyslem by bylo založení nové globálně působící dodavatelské společnosti vyvíjející spalovací a hybridní pohonné agregáty příští generace.

 

Navrhované nové podnikání by mohlo automobilce Volvo pomoci více se soustředit na vývoj její modelové řady čistě elektrických vozidel, které by měly tvořit v půlce příštího desetiletí polovinu jejího globálního prodeje. Druhou část doplní vozidla s hybridními agregáty, které bude dodávat právě nově vzniklá obchodní jednotka.

Pro společnost Geely znamená vznik nové obchodní entity to, že automobilky Geely Auto, Proton, Lotus, LEVC a Lynk & Co získají přístup k technologicky vyspělým a efektivním spalovacím motorům. Nová samostatná firma, kterou mají výše uvedené společnosti v plánu založit, bude současně sloužit jako dodavatel pro výrobce třetích stran, což přinese příležitosti k dalšímu růstu.

Budoucí společnost by se mohla stát atraktivním zaměstnavatelem pro ca 3000 zaměstnanců z automobilky Volvo a ca 5000 zaměstnanců zabývajících se ve společnosti Geely spalovacími motory, ať už jde o výzkum a vývoj, zásobování, výrobu, nebo IT a finanční záležitosti. Vzhledem k tomu se nepředpokládá žádná redukce pracovních míst. Obě automobilky se v současné době nacházejí v procesu proměny svého dosavadního provozu zaměřeného na spalovací motory (ICE) do nových jednotek v rámci svých organizací, což představuje první krok směrem ke sloučení do jednoho nového samostatného podniku.

Podrobné plány na založení nové společnosti jsou v současné době ve fázi vývoje a vyjednávání, přičemž je bude nejprve nutné schválit správní radou a příslušnými úřady.

 
Publikováno: 16. 10. 2019 | Počet přečtení: 448