Amper Schunk

Chytřejší motorka díky systému MindSphere

Mezi hlavní lákadla expozice Siemens na MSV v Brně patří motocykl Honda CBR 600RR, který je opatřený řadou senzorů napojených na cloudovou platformu pro IoT Mindsphere. Jezdkyní závodní motorky je Petra Fuchsíková, konzultantka pro digitální podnik a MindSphere v Siemensu.

 
Digitální technologie, kterou motorka disponuje, poskytuje závodnici mimořádnou zpětnou vazbu a možnost zlepšovat nejen technický stav stroje, ale i závodní strategii a styl jízdy.

Senzory, kterými je motocykl Honda CBR 600RR opatřen, sledují během jízdy požadované parametry a naměřená data okamžitě odesílají do cloudu. Naměřené údaje mohou mechanici analyzovat pomocí aplikace Fleet Manager jak přímo při jízdě, nebo po jejím skončení. „V rámci platformy MindSphere můžeme využívat také zabudované knihovny a data zpracovávat pomocí vyšší logiky. Můžeme využít např. neuronové sítě, strojové učení, prediktivní analýzu atd., které jsou zabudované v knihovnách platformy Siemens,“ vysvětluje Petra Fuchsíková a konzultantka pro digitální podnik a cloudovou platformu pro průmyslový internet věcí (IIoT).

Senzory na motocyklu měří následující parametry:

Rychlost, zrychlení a zpomalení, náklon motorky, GPS pozice, ponor přední a zadní vidlice, teplota zadní pneumatiky a okolní teplota.

Chytrá motorka je vynikající ukázkou toho, že cloudová platforma MindSphere je univerzální platforma, kterou lze využít i mimo klasické průmyslové prostředí. Záleží jen na fantazii každého uživatele, z jakých zařízení potřebuje nebo chce sbírat a analyzovat provozní data. Stejně jako může tým závodnice v reálném čase sledovat a následně analyzovat naměřená data z motocyklu a díky tomu optimalizovat jeho jízdní vlastnosti, může vedení digitalizovaných továren díky analýze dat optimalizovat výrobu. Výsledkem pak může být plná transparentnost výrobních procesů, optimalizace údržby a postupný nárůst produktivity.
 
Publikováno: 9. 10. 2019 | Počet přečtení: 398