its murr Schunk

ARAKO se chystá na další modernizaci

  Před pěti lety prošla opavská armaturka ARAKO rozsáhlou modernizací, která ji měla připravit na nárůst zakázek. V souvislosti s růstem její mateřské společnosti se nyní snaží využít své kapacity na maximum a připravuje se na nové investiční akce.

 

V současnosti je ARAKO nejsilnější českou armaturkou, čehož dosáhla i díky zakázkám od Rosatomu. Do jeho strojírenské divize Atomenergomaš byla opavská firma začleněna v roce 2007. „Doteď Atomenergomaš stavěl průměrně jeden až jeden a půl bloku ročně, nyní přechází na tři bloky ročně. Všechny jeho továrny přijímají tuto výzvu a pracují na zvyšování efektivity využití strojů a odstraňování ztrát ve výrobě,“ uvádí výkonná ředitelka ARAKO Julia Dolgusheva.
Pro ARAKO znamenají zakázky Rosatomu zajištění stabilní existence na příštích deset let. Firma se má ve velké míře zapojit do projektů Hanhikivi (1x VVER-1200, Finsko), Akkuyu (4x VVER-1200, Turecko), Kudankulam (4x VVER-1000, Indie), Paks (2x VVER-1200, Maďarsko) a El Dabaa (4x VVER-1200, Egypt). V ostatních případech, např. Kurská II (2x VVER-TOI, Rusko) a Rooppur (2x VVER-1200, Bangladéš), očekává sice menšinové, ale objemem velké, dodávky armatur.
„Předpokládáme, že příští rok zahájíme práci na schvalování nové fáze investičního programu, abychom byli připraveni na ty výzvy, které před námi stojí,“ uvádí Dolgusheva.
Výzvy, které na firmu čekají, nejsou jen v oblasti modernizace a zeštíhlování výroby, ale také v oblasti personální. „Nic z toho, co děláme, bychom nezvládli bez lidí, kteří by to vyráběli a řídili. Snažíme se udržovat si loajální a kvalifikované zaměstnance a dále je rozvíjet pomocí vzdělávacích a motivačních programů. Daří se nám si udržovat nějaký standard a zhruba polovina našich zaměstnanců u nás pracuje přes deset let. Díky tomu víme, že jsou kvalifikovaní a dělají svou práci dobře, což nám pomáhá při plnění požadavků zákazníka,“ vysvětluje marketingová manažerka společnosti Kamila Gregořicová.


Zaměstnance si firma hledá už od raného věku. Spolupracuje s vysokými školami, ale především se středními, aby tam našli zaměstnance, které budou v budoucnu potřebovat. Studentům čtvrtého ročníku středních technických škol nabízí brigády a stáže a někteří z nich ve firmě po vyučení zůstávají jako zaměstnanci.
Výrazným specifikem výroby firmy je uzpůsobování produkce na míru zákazníkovi. Nabízejí standardní typy armatur, přitom je otevřená zákazníkům a jejich specifickým požadavkům. Pokud zákazník potřebuje dodat armaturu v jiné variantě nebo na ní něco upravit, spolupracuje s konstruktérským oddělením a snažíme se pro něj najít vyhovující řešení. V tom, že jsme schopni takové atypické produkty vyrábět, spočívá naše přednost a velká výhoda na trhu.

 
Publikováno: 29. 8. 2019 | Počet přečtení: 607