hnv murr

Dotkněte se budoucnosti!

Už za dva týdny odstartuje v Praze třetí ročník největší futuristické konference a festivalu ve střední Evropě. Druhé úterý v září se otevřou brány akce Future Port Prague 2019, která se letos přesouvá na pražské Výstaviště.

 

Tento největší vizionářský festival Future Port Prague 2019 proběhne 10. a 11. září v areálu pražského Výstaviště. Stejně jako u předchozích ročníků zamíří do Prahy desítky zajímavých řečníků z řad renomovaných firem a technologických vizionářů ze všech koutů světa, kteří budou diskutovat dopad exponenciálních technologií na život a byznys a hledat pozitivní scénáře budoucnosti.

Akce bude tradičně tvořena festivalem nabitým interaktivními ukázkami technologií a souběžně probíhající konferencí orientovanou na středoevropské lídry z byznysu, průmyslu, školství a politiky. Příspěvky a prezentace letošní konference budou zaměřené na budoucnost vzdělávání, zdraví, mobility, měst, bezpečnosti, e-commerce, jídla či budoucnost leadershipu a lidstva jako takového.

„Future Port Prague je setkáním aktivních lidí, firem a organizací, kteří chápou, že prudký rozvoj technologií je nezadržitelný fenomén, který nám v naší malé zemi, otevírá úplně nové možnosti, jak se zapojit do tvorby globální budoucnosti. Díky větší dostupnosti a levnější ceně technologií dnes můžete z Prahy nebo Brna dělat projekty, které dřív byly vyhrazené místům jako Silicon Valley. Letošní snahou je moderní technologie přiblížit účastníkům stále více a více interaktivně a zároveň se zaměříme na další témata, která jsou dnes aktuální – jako třeba budoucnost v oblasti soukromí či vzdělávání, kde jsme jako garanta zapojili Boba Kartouse z EDUinu,“ říká Martin Holečko, zakladatel Future Port Prague.
Velkou oblibu si vedle konference získal v předchozích ročnících doprovodný futuristický festival, který je součástí Future Port Prague. Letos bude rozdělený na dvě části – první den bude určený pro odbornou veřejnost a firemní návštěvníky, druhý den se pak otevře široké veřejnosti, technologickým nadšencům, školám a studentům. Představí se na něm více než stovka vystavovatelů a nejrůznější technologické vychytávky z celého světa, včetně robotů, virtuální reality, umělé inteligence, biotechnologií, 3D tiskáren, nových materiálů, elektrických a autonomních vozidel či dalších „chytrých“ technologií. A o tom, že nejde jen o zajímavou podívanou, ale akci s ryze praktickými byznysovými výstupy, svědčí i řada příkladů podnikatelských projektů, které vděčí za svůj úspěch mj. právě Future Port Prague.


 

Svou premiéru tu měly i četné technologické novinky jako např. Space Monitor sloužící k měření kvality prostředí v kancelářích z kreativního studia Q Designers. Jde o malý květník s kávovníkem se senzory hlídajícími úroveň CO2, měří teplotu, vzdušnou vlhkost, prachové částice, biotoxiny, nebo světelné a akustické podmínky... a který zaujal manažery zodpovědné za budovy Škoda Auto. Ta festival loni využila jako „hub”, kde se setkalo přes 850 zaměstnanců včetně členů nejvyššího vedení v čele s předsedou představenstva Bernhardem Maierem mj. k inspiraci novými technologiemi a hledání nápadů a nových konceptů, které by mohli v práci využít.

Společnost Sagitta představila revoluční zařízení OrCam MyEye 2.0 pro umělé vidění za pomoci umělé inteligence. Jeho posláním je zlepšit život a zprostředkovat větší nezávislost nevidomým, zrakově postiženým či těm, kteří mají problémy se čtením. Malá kamerka dokáže okamžitě přečíst jakýkoliv tištěný nebo digitální text (noviny, knihy, menu v restauraci apod.), v reálném čase rozpozná obličeje, identifikuje výrobky, bankovky, kreditní karty a další. Dokáže také rozpoznat jednoduchá gesta rukou. Future Port Prague poskytl možnost účastnit se bezplatně akce všem zájemcům z řad nevidomých a slabozrakých včetně jejich doprovodu a nabídl příležitost vyzkoušet si toto zařízení.

Pro představení své průlomové novinky [n]fibrecare, v podobě chytré pleťové masky založené na nanotechnologii, využila i společnost Nanopharma. Díky účasti na Future Portu získala nabídku zúčastnit se soutěže FutureNow StartUp Awards, kde měsíc poté její projekt vyhrál první místo.

A na co se můžete těšit letos?

Na letošním ročníku Future Port Prague bude mít silné zastoupení téma lidského zdraví a medicíny budoucnosti. Jedním z řečníků je americký genetický inženýr a výzkumník Samuel H. Sternberg, spoluautor populárně-naučného bestselleru o objevu CRISPR-Cas9 a člen vědeckého týmu, který metodu objevil a její využití v praxi dále zkoumá. Pod zkratkou CRISPR-Cas9 se skrývá mechanismus cílení DNA pomocí RNA-řízených bakteriálních imunitních systémů. Vědci díky objevu tohoto nástroje CRISPR, často označovaného jako „genetické nůžky“, který umožňuje přesně editovat DNA, mohou měnit např. mikroorganismy pro další výzkum. Jednu z věcí, kterou by CRISPR např. mohl dokázat, je „vylepšit“ krev díky zvýšení množství kyslíku, který může nést hemoglobin a dramaticky posílit naše fyzické schopnosti. Bylo by možné třeba zabránit infarktům nebo přenosu HIV.

„Jedním z letošních partnerů je švýcarská farmaceutická společnost Novartis, která v poslední době plní stránky světových médií svým zpřístupněním dat z výzkumných a klinických studií pro další využití,“ říká Martin Holečko. Na jejím stánku budou po oba dva dny probíhat přednášky a diskuze se zajímavými osobnostmi. Mezi řečníky nebude chybět Gary Bolles ze Singularity University nebo Stefan Vilsmeier, prezident a generální ředitel německé společnosti Brainlab, zaměřující se na digitalizaci chirurgie, a začlenění technologií jako je AI či virtuální a rozšířená realita do léčby a klinických pracovních postupů. Firma zde bude ukazovat, jak propojují virtuální a reálný svět při chirurgických operacích. Na stánku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy se budou moci návštěvníci seznámit s operacemi ve virtuální realitě za použití 3D brýlí. Mezi další vystavovatele bude patřit i společnost Glycanostic, která vyvíjí vysoce přesné testy na rakovinu prostaty a prsu, či firma Urgent ID vyvíjející čipy umožňující záchranářům získat kontakty a údaje o zdravotním stavu uživatele pomocí chytrého telefonu, nebo firma Vitadio vytvářející digitální produkty pro práci s daty k pomoci českým diabetikům. Nebude chybět ani sdružení mladých lékařů a studentů Loono, které pořádá vzdělávací workshopy o zdraví a jeho prevenci.

Jeden z předních izraelských expertů na drony, Ran Klainer z Gadfin Aero-logistics Systems, bude mluvit o dopadu dronů na oblast zdravotnictví. Bližší informace lze získat na www.futureportprague.com/cs/

 
Publikováno: 26. 8. 2019 | Počet přečtení: 1031