Schunk

ŽDAS dodá energetický zdroj pro Ruský metalurgický kombinát

Akciová společnost ŽĎAS vyhrála tendr na dodávku pro Magnitogorskij metalurgičeskij kombinat (MMK) a dodá tak 100MW energetický zdroj s návaznou výrobou stlačeného vzduchu pro zpracování vysokopecního plynu z nově stavěné vysoké pece, kterou MMK buduje.

 

Doba realizace výstavby je naplánována na 4,5 roku a je rozdělena na dvě etapy: energetické centrum (má být zprovozněno do konce roku 2022) a výroba stlačeného vzduchu (do konce roku 2023). Celkový objem kontraktu je 4,3 mld. Kč, a ŽĎAS se tak stane významným exportérem na trh Ruské federace.

„Jsem velice rád, že ŽĎAS realizací této zakázky navazuje na dlouholetou tradici českých výrobců energetických celků a dodavatelů na klíč. MMK je pro nás prioritním zákazníkem, se kterým bychom výhledově rádi spolupracovali nejen na trhu Ruské federace, ale i v dalších zemích, kde tato firma působí. Ve společnosti ŽĎAS jsme za poslední dva roky do modernizace investovali více než 450 mil. Kč a tyto investice, ve kterých budeme podle strategie mateřské společnosti CITIC dále pokračovat, nám umožňují ucházet se o takto jedinečné zakázky,“ říká Roman Náhončík, výkonný viceprezident CITIC Europe Holdings.

Společnost MMK si vybrala ŽĎAS ve velmi náročném technickém a komerčním tendru, kde žďárská firma uspěla díky nejlepšímu technickému řešení a účinnosti zařízení. Ve výběrovém řízení ŽĎAS porazil jedenáct dalších konkurentů z celého světa, a to i díky vynikající spolupráci se společností Siemens, UNIS Power a řadou dalších významných firem v oboru.

„ŽĎAS takto navazuje na historickou roli českého průmyslu v oblasti dodávek investičních celků. Jde o největší projekt za posledních 15 let do Ruské federace. Našim cílem je mj. ale také revitalizovat energetické strojírenství v České republice. To de facto skončilo s poslední dostavbou paroplynové elektrárny Počerady a jsme pyšní na to, že můžeme přinést velice významné zakázky a zároveň získat i práci pro naši metalurgickou divizi, která bude vyrábět odlitky těles pro pět parních turbín na tomto projektu, který je strategický v novodobé historii firmy,“ říká Pavel Cesnek, generální ředitel a místopředseda představenstva společnosti ŽĎAS.

O aktuálních ambicích i záměrech českého strojírenského výrobce nejen v energetickém sektoru se dočtete i v srpnovém vydání TechMagazínu.

 
Publikováno: 19. 8. 2019 | Počet přečtení: 457