ITS Schunk

Cla na nerezovou ocel zasáhnou i EU

Situace evropských ocelářů, kteří si stěžovali na levný čínský dovoz a dumpingové ceny, a požadovali celní opatření na ochranu evropského průmyslu, se nyní obrací.

 
Čína zavedla od posledního červencového týdne antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené z Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie. Nová cla se pohybují v rozmezí od 18,1 do 103,1 % a vztahují se na ingoty z nerezové oceli a za tepla válcované plechy z tohoto materiálu. Oba tyto produkty se využívají hlavně jako surovina k výrobě za studena válcovaných výrobků, ale používají se i v lodním stavitelství, železničním průmyslu, energetice a dalších odvětvích.

Rozhodnutí je výsledkem vyšetřování na základě loňské stížnosti státní firmy Shanxi Taigang Stainless Steel, kdy vyšetřovatelé podle čínského ministerstva obchodu dospěli k závěru, že k dumpingu u prověřovaných výrobků došlo, čímž byla čínskému průmyslu způsobená škoda. Čína je největším světovým výrobcem nerezové oceli, v roce 2018 podle údajů agentury Reuters objem její produkce stoupl o 2,4 % a dosáhl 26,71 mil. tun, dovoz výrobků z nerezové oceli země vloni zvýšila o 53,7 % na 1,85 mil. tun.
 
Publikováno: 12. 8. 2019 | Počet přečtení: 281