Amper Schunk

Koloběžka kombinovaná se skateboardem

Automobilka Audi reaguje na městský trend multimodální dopravy novým konceptem elektrické koloběžky. Tato novinka s názvem Audi e-tron Scooter je koncipována pro sportovně založené jezdce a kombinuje pozitivní vlastnosti elektricky poháněné koloběžky a skateboardu. Prodej by měl být zahájen koncem příštího roku.

 

Koloběžku o hmotnosti 12 kg lze snadno složit do auta či pro přepravu MHD. Při chůzi ji lze táhnout za sebou jako nákupní tašku s kolečky. E-tron Scooter se však odlišuje svým ovládáním, při němž jezdec pohybuje tělem podobně jako surfař. Navíc má jednu ruku volnou, takže se může rozhlížet po okolí a dávat znamení rukou.

Jezdec se drží jednou rukou řídítek, řídí však nohama, přesouváním tělesné hmotnosti, jako na skateboardu. Speciální podvozek se čtyřmi koly umožňuje neobvykle malý průměr otáčení. E-tron Scooter jezdí samozřejmě také rovně. Nevšední pocit velmi ladného pohybu se má dostavit až při změnách směru jízdy na asfaltu, které mají být překvapivě snadné.

Řídítka zajišťují stabilitu, nesou akumulátor a elektroniku včetně displeje se stavem nabití akumulátoru. Jezdec zrychluje a zpomaluje otočnou rukojetí. Dojezd koloběžky je 20 km díky rekuperaci energie při zpomalování. Úroveň bezpečnosti zvyšuje hydraulická brzda, ovládaná nohou. Koloběžka by se mohla nabíjet také ze speciální zásuvky v zavazadlovém prostoru vozu. Pak by např. z parkoviště nebo od nabíjecího stojanu, překonal jezdec poslední úsek komfortně rychlostí až 20 km/h.

Scooter disponuje legislativou předepsaným osvětlením LED: předními světlomety, světly pro denní svícení, koncovými svítilnami a brzdovými světly. Rozhraní Bluetooth umožňuje individuální nastavení jízdní dynamiky a zvyšuje úroveň ochrany proti odcizení. Designéři kromě toho pracují na deskách ze dřeva či uhlíkových kompozitů i na různých designech v šedé nebo černé barvě.

 
Publikováno: 7. 8. 2019 | Počet přečtení: 379