Amper Schunk

Vědecké poznatky posouvají sektor k větší udržitelnosti

Technologická společnost 3M se zaměřuje na aplikaci vědeckých poznatků do každodenního života a moderní materiály, které vytvářejí, výrazně zlepšují jízdní i technické vlastnosti automobilů.

 

Firma si proto vysloužila ocenění v soutěži Podnik roku v oblasti automobilového průmyslu za rok 2018 v kategorii do 250 zaměstnanců. Společnost 3M vyvíjí produkty pro firmy z automobilového průmyslu již více než 70 let. Řada materiálů 3M umožňuje konstruktérům navrhovat řešení, která výrazně snižují hmotnost nových automobilů a nižší spotřebou pohonných hmot odbourávají produkci emisí CO2. U elektromobilů zase napomáhají prodloužit dobu dojezdu.

Dokud se rozvíjí automobilový průmysl, roste i firma, ale za tím je dlouholetá spolupráce na vývoji aplikací se zákazníky. Platí pro ně stejné výzvy – auto elektrifikace, autonomní řízení, průmysl 4.0, digitalizace a udržitelnost.

„Předpokládáme odklon od konvenčních aplikací např. v oblasti výroby spalovacích motorů, na druhou stranu čekáme rozvoj v oblasti HMI a elektrotechnických komponentů vozů. Díky našemu širokému portfoliu a silnému globálnímu R&D zázemí máme co nabídnout,“ říká technologický ředitel 3M Rudolf Melezinek.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je použití plastů s příměsí vysoce pevných skleněných mikrokuliček využívaných v různých částech automobilu. „Skleněné mikrokuličky mají nižší hustotu a jsou až o 80 % lehčí než minerální plniva, přičemž mají také schopnost tepelné izolace. Najít je můžeme např. v plastových výliscích světlometů nebo v krytu podvozku,“ říká Rudolf Melezinek.

Za zmínku stojí i speciální oboustranné lepicí akrylátové pásky, které se používají pro spojování materiálů místo klipů, nýtů či šroubů. Ty jsou totiž přirozeným místem pro tvorbu koroze. Akrylátové lepicí pásky přicházejí ke slovu zejména kvůli častějšímu používání plastů, které lze nejlépe spojovat právě lepením, zároveň jsou oproti nýtům lehčí a navíc umí také tlumit hluk.

Celkovou estetiku a odolnost vnější stavby automobilů zvyšují dekorační a ochranné fólie. Na karoserii řeší zejména design, na sklech slouží třeba jako ochrana proti zlodějům a také snižují riziko zranění v případě dopravní nehody. K dalším řešením v dopravě, jimiž 3M přispívá především k vyšší bezpečnosti, patří reflexní materiály.

 
Publikováno: 5. 8. 2019 | Počet přečtení: 357