Amper Schunk

Connect Visions: zaměřeno na umělou inteligenci

Mezinárodní startupová soutěž Connect Visions to Solutions vstupuje do 4. ročníku, který je letos ve znamení umělé inteligence. Mladé firmy a studenti z celého světa se do této soutěže pořádané Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK) můžou hlásit do 31. srpna.

 
„Náš nedávný průzkum ukázal, že umělou inteligenci chce do pěti let využívat víc než polovina firem. Často jim ale chybí potřebné know how. To mají vedle akademické sféry zase mladé technologické firmy, které si na AI postavily svůj byznys. A právě tyto ekosystémy chceme propojit,“ přiblížil záměr soutěže výkonný člen představenstva Bernard Bauer z ČNOPK s tím, že cílem je i poukázat na potenciál, který se průmyslovým firmám i městům v této oblasti nabízí. Startupům zase soutěž otevírá dveře na globální trh.

Zatímco obvykle mladí podnikatelé zkouší své štěstí a přicházejí s nápadem k zaběhnutým hráčům, v případě Connect Visions to Solutions je to obráceně: Partneři soutěže – letos jsou jimi Bosch, Siemens, Škoda Auto a také hlavní město Praha – zadají stěžejní témata z oblasti AI a startupy si vybírají, komu své řešení nabídnou. Tím se rovnou propojí s těmi „správnými“ lidmi.

K těm rozhodně patří i vedoucí Škoda Auto DigiLab a členka poroty Jarmila Plachá: „V DigiLabu hledáme řešení pro mobilitu budoucnosti – a umělá inteligence je jejich nezbytnou součástí, protože nám umožní lépe porozumět datům a vytvářet prediktivní modely. Vyvíjíme nové služby společně s technologickými startupovými firmami a mladými podnikateli, protože věříme, že právě díky nim bude ekonomika v budoucnosti růst. A věřím, že díky soutěži najdeme nové partnery pro spolupráci.”

Vedle globálních průmyslových hráčů se letos hledá i řešení pro Prahu, která má ambice stát se evropským centrem AI. „Vnímáme obrovský potenciál nových technologií jako je umělá inteligence (AI), blockchain nebo internet věcí (IoT) nejen pro podnikatelský sektor, ale i pro město. Naším cílem v rámci podpory podnikání je proto vytvářet vhodné podmínky a nástroje, které podpoří vznik inovativních řešení. Věříme, že nové technologie nebudou prospěšné jen pro firmy, ale těžit z nich budou i občané Prahy,“ vysvětluje radní pro školství a podporu podnikání Vít Šimral.

300 startupů a úspěšní finalisté

Soutěží Connect Visions to Solutions od jejího začátku prošly už téměř tři stovky mladých firem z celého světa. Jen loni jich bylo 150 z 13 zemí. Poslední dva ročníky ovládla energetická témata: španělský startup Bioo s revoluční energií z květináče a naposledy estonský Sphebotics s chytrými solárními panely do měst.

Soutěží prošel a první ročník vyhrál také dnes již úspěšný český startupový počin Neuron Soundware. Jeho software, který dokáže za pomocí AI rozpoznat závadu na stroji, už testují BMW, Deutsche Bahn i Airbus. „Pro startupy máme specifické prostředí. Soutěž, kterou pořádá ČNOPK, je pro ně ideální, protože velké koncerny v Česku pro startupy pořád ještě nemají dveře otevřené,“ říká CEO Neuron Soundware Pavel Konečný. Jeho slova potvrzuje i další finalista, Radek Sysel z brněnského startupu Easycon, jehož účast v soutěži nastartovala spolupráci s PRE: „Když v začátcích získáte dlouhodobého partnera, je to mnohem cennější než velká investice.“

Industry + AI = Competitiveness

Soutěž probíhá v rámci top tématu „Industry + AI = Competitiveness“ Česko-německé obchodní a průmyslové komory, pod jejíž záštitou hledají významné mezinárodní firmy, startupy a města nové nápady a obchodní modely na poli umělé inteligence.

Startupy a studenti mohou nápady z oblasti AI zasílat do 31. srpna. Celkový vítěz si kromě spolupráce s partnerskou firmou odnese finanční odměnu 4000 eur. Letošní ročník soutěže vyvrcholí 24. října na Winners‘ Night v pražské Hauch Gallery, kde finalisté svá řešení odprezentují porotě a ta zvolí vítěze. Finále startupového klání doprovodí mezinárodní „AI Forum“. Inovátoři z řad předních, převážně německých technologických firem a výzkumných institucí na něm představí své vize pro využití umělé inteligence v praxi.
 
Publikováno: 24. 7. 2019 | Počet přečtení: 414