Amper Schunk

Češi staví „zelené město" u Černého moře

Na černomořském pobřeží u gruzínského města Kobuleti vyroste unikátní komplex multifunkčních staveb společnosti Green Resort, kterou založili tři čeští, slovenský a gruzínský podnikatel. Jejich „zelené město“ poslouží nejen k rekreaci, ale posílí i rozvoj turistického ruchu v regionu.

 

„Tento projekt bude perlou celé oblasti Černého moře,“ uvedl gruzínský premiér Mamuka Bachtadze, který již podepsal investiční smlouvu mezi vládou a společností Green Resort. V první etapě projektu, rozloženého do dvou fází, půjde o investici ve výši 1,4 mld. euro, ve druhé se předpokládá asi 600 mil.

Projekt je součástí strategie gruzínské vlády a jejího rozvoje cestovního ruchu a leží v těsné blízkosti Černého moře, poblíž unikátního biotopu na jeho březích v oblasti, která zažívá rozmach a zájem investorů. Zelené město vyroste na 397 hektarech a lidem nabídne rekreaci, lázeňské procedury a bydlení v rezidenční části.

Bude zahrnovat areál s velkým lázeňským centrem, špičkovým hotelem s 250 pokoji, mnoha různými stravovacími podniky, konferenčními prostorami, apartmány, vilami, nákupním centrem a parkovištěm pro 500 aut a také heliportem pro vrtulník. Jeho součástí bude i golfové hřiště, fotbalové stadiony, tenisové kurty, bazény, rekreační zóny, běžecké a cyklistické trasy a také dětská hřiště i možnost řady jiných volnočasových aktivit. „Mluvíme o standardních fotbalových stadionech FIFA, tenisových kurtech a jedné z nejlepších golfových infrastruktur na světě,“ uvedl předseda vlády Adžárské autonomní republiky Tornike Rizhvadze.„Společným úkolem je vybudování resortu, který vyroste ze současných trendů životního stylu, nabídne místo pro život v čisté a rozmanité přírodě,“ uvádí ředitel Petr Zapletal, zastupující společnost Green Resort. Jak poukazují autoři projektu, tato oblast je jedinečná nejen díky magnetickému písku či magnetitu, který se u Černého moře také vyskytuje, cenné jsou i borovicové lesy v okolí a jejich pyl, který posiluje imunitní systém. Místo zdobí také celoročně příznivé klima a nedaleký Kavkaz s nedotčenou přírodou a možností lyžování.

Green resort je navržen podle moderních i budoucích trendů a potřeb a bude vystavěn z energeticky účinných a ekologicky čistých stavebních materiálů. Areál bude vybaven všemi moderními technologiemi, jako jsou např. elektrické dobíjecí stanice a solární panely. „Stavíme nejprestižnější a nejmodernější projekt v Gruzii, koncept moderního, ekologicky šetrného bydlení. Rekreace v projektu navrženém nejlepšími českými architekty je odvážný, šetrný k životnímu prostředí a respektuje místní krajinu,“ charakterizují Green resort jeho autoři.

 
Publikováno: 19. 7. 2019 | Počet přečtení: 404