Amper Schunk

Lenovo má největší podíl na dodávkách pro superpočítače

Seznam nejvýkonnějších počítačů na světě s názvem TOP500 zaznamenal ve své 26leté historii důležitý milník. Všech 500 superpočítačů, které se na listině umístily, předvedlo v benchmarku High Performance Linpack (HPL) výkon jeden petaflop a více.

 

Žebříček deseti nejvýkonnějších počítačů světa zůstal z velké části nezměněn. První dvě příčky i nadále drží superpočítače IMB – Summit a Sierra. S rekordním výsledkem 148,6 petaflopů si za poslední půlrok lehce vylepšil výsledky HPL benchmarku počítač Summit, zatímco Sierra i nadále disponuje výkonem 94,6 petaflopů. Nováčkem na seznamu deseti nejlepších superpočítačů je Frontera, umístěný na Texaské univerzitě. S výkonem 23,5 petaflopů se zapsal na páté místo žebříčku.

Suverénně největší podíl systémů ze seznamu TOP500 si zapsalo Lenovo se 173 systémovými řešeními. To představuje značné zlepšení v porovnání se situací před šesti měsíci. Polepšili si ale i další dva největší dodavatelé – Inspur na 71 a Sugon na 63 systémů.

Pro společnost Lenovo je pak důležitá také devátá příčka seznamu, na které se s výkonem 19,5 petaflopů drží počítač SuperMUC-NG umístěný v Leibniz Supercomputing Centre v Garchingu nedaleko Mnichova. Tento stroj postavený na technologiích Lenovo je vybaven procesory Intel Platinum Xeon a propojením od Omni-Path.

 
Publikováno: 15. 7. 2019 | Počet přečtení: 376