Amper Schunk

Finský jaderný blok získal provozní licenci

Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto získal od vlády provozní licenci s platností do konce roku 2038, jeho provoz se pak očekává zhruba do roku 2080.

 
Provozovatel elektrárny, společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), plánuje komerční spuštění bloku začátkem příštího roku. Blok typu EPR s instalovaným elektrickým výkonem 1600 MW (instalovaný tepelný výkon je 4300 MW), se začal stavět v roce 2005 a dle aktuálního plánu by měl vstoupit do komerčního provozu na počátku roku 2020, tedy s více než 10letým zpožděním. TVO počítá s životností bloku přes 60 let, elektrárna by tedy měla být v provozu alespoň do roku 2080. Provozovatel potřebuje od úřadů ještě jedno důležité povolení, a to k zavážce jaderného paliva, která by měla proběhnout v červnu tohoto roku po další inspekci a ověření splnění všech bezpečnostních standardů. Po svém uvedení do provozu se blok Olkiluoto 3 stane největším zdrojem elektřiny na severském trhu. Vyrobit by měl zhruba 15 % finské spotřeby ročně, přičemž v zimních špičkách bude pokrývat zhruba 10 % zatížení.

„Téměř 80 % finské elektřiny je již vyráběno bezemisně a nová jaderná elektrárna zvýší tento podíl na 85 %,“ řekl Kimmo Tiilikainen, finský ministr životního prostředí, energetiky a bydlení.
 
Publikováno: 11. 7. 2019 | Počet přečtení: 368