OnRobot Schunk

Zcela jiný způsob tvorby zvuku

Společnost Elac představila již v roce 1993 výškový reproduktor, jehož membránu tvoří pásek fólie tenčí než lidský vlas skládaný do tvaru harmoniky. Jeho vlastnosti předčily dosud známé technologie používané při výrobě reproduktorů. Nyní je k dispozici již ve své páté generaci.

 

Jedním z milníků firmy Elac, výrobce reproduktorových soustav, je výškový měnič typu AMT, známý pod označením JET, který představila jako koncept v roce 1993, kdy membránu reproduktoru netvořil tradiční vrchlík z pevného materiálu, ale membrána ze speciální fólie, která byla ručně skládaná do tvaru harmoniky. Ruční sklad byl nutný právě z důvodu mimořádně tenkého materiálu, jenž nebylo možné zpracovat pomocí strojové techniky.

Zvukové vlny tvořené reproduktorem nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíchž skladů je vzduch vytlačován ven. Výhodou této technologie je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče. Díky extrémně nízké hmotnosti membrány má reproduktor okamžitou reakci bez jakékoli setrvačnosti. Kromě toho má minimální zkreslení a zvuk je šířen do širšího prostoru než u tradičního konceptu. Tím dodává větší prostorovost a snižuje nároky na přesné nasměrování do poslechového místa.

Od té doby prošel reproduktor řadou vylepšení a nyní je tady pod označením JET 5 již jeho pátá generace. Jeho konstrukce umožnila rozšíření kmitočtového rozsahu až na hranici 35 kHz, což je frekvence vyšší, než je ucho schopno vnímat. Tímto krokem bylo docíleno lepších komplexních vlastností a vyrovnanější reprodukce v celém kmitočtovém pásmu. JET je osazován do prémiových reproduktorových soustav a získal již řadu významných ocenění.

 
Publikováno: 9. 7. 2019 | Počet přečtení: 319