Amper Schunk

Nový crossover KIA XCeed

Kia odhalila čtvrtou karosářskou verzi evropské modelové rodiny Ceed. Po karoseriích hatchback, Sportswagon (kombi) a ProCeed ve stylu Shooting brake rozšiřuje své portfolio v segmentu C o nový crossover s označením XCeed. Zahájení prodeje v České republice je naplánováno na 3. čtvrtletí 2019.

 

Kia XCeed s celkovou délkou 4395 mm, šířkou 1826 mm a výškou 1495 mm, zaujímá postavení přesně uprostřed mezi hatchbackem Ceed a modelem Sportage. Novinka nabídne srovnatelně prostorný interiér jako neprodávanější vozy SUV na evropském trhu.

Kia XCeed představuje sportovnější alternativu k tradičním modelům SUV. Poměrně dlouhá kapota při bočním pohledu hladce přechází v přední A-sloupky, ukotvené za předními koly, čímž vůz získal sportovní siluetu snižující se směrem k zádi. Zatímco rozvor zůstal stejný jako u ostatních zástupců rodiny Ceed (2650 mm), přední a zadní převis se oproti 5dveřovému hatchbacku zvětšil o 25 mm (na 905 mm), resp. 60 mm (na 840 mm). XCeed s celkovou délkou přerůstá hatchback o 85 mm. S nejvyšším bodem střechy ve výšce 1490 mm je o 43 mm vyšší než Ceed a o 155 mm nižší než Sportage, což z pohledu řidiče znamená nižší těžiště a vyvýšenou polohu za volantem.

Kia XCeed vychází z modelu Ceed, jenž patří k nejprostornějším vozům kompaktní třídy; předním i zadním cestujícím nabízí velkorysý interiér. Poloha sedadel je zvýšena o 42 mm oproti modelu Ceed. Svým výrazně dynamickým vzhledem připomíná kupé s kabinou posunutou dozadu a strmá záď pak evokuje emotivní fastback. Nový XCeed díky svému chytrému obestavění prostoru nabízí pozoruhodně prostorný zavazadelník o objemu 426 litrů (po sklopení zadních sedadel až 1378 l podle VDA). K dispozici bude mít 16" nebo 18" litá kola s broušenými povrchy. Pro evropské zákazníky bude na výběr až 5 nízkoemisních pohonných jednotek.

Technologie

Vedle estetického faktoru nabízí nový XCeed i bohatou sestavu vyspělých bezpečnostních technologií a prvků konektivity i infotainmentu a stává se tak jedním z technicky nejvyspělejších vozů v segmentu C. Palubní navigace s dotykovým displejem o velikosti až 10,25" a integrovanou funkcí rozdělené obrazovky umožňuje uživateli souběžně ovládat nebo sledovat nejrůznější vlastnosti vozidla a upravit si režim displeje tak, aby současně zobrazoval až tři různé aplikace. Řidič tak může třeba sledovat navigaci a předpověď počasí najednou. Volitelná audio sestava JBL Premium disponuje technologií Clari-Fi, která v reálném čase uměle doplňuje kmitočty ztracené v důsledku komprese audio signálu, čímž dokáže obnovit zvukovou kvalitu co nejblíže originálnímu audio záznamu.

Městský crossover je navržený v evropském návrhářském centru Kia ve Frankfurtu a bude se vyrábět ve výrobním závodu v Žilině. Vůz bude poskytován se standardní 7letou zárukou (s omezením na 150 tis. km).

 
Publikováno: 8. 7. 2019 | Počet přečtení: 404