hnv murr

Třetí jaderný ledoborec byl spuštěn na vodu

Před týdnem byl v Petrohradě spuštěn na vodu ledoborec Ural třídy LK-60 (projekt 22220). Jde již o třetí ledoborec nové generace. To znamená dokončení další etapy v realizaci projektu Rosatomu na zajištění celoroční plavby po Severní mořské cestě, která vede podél severních ruských břehů.

 
Ledoborec Ural o délce 173 metrů je osazen dvěma moderními a kompaktními reaktory RITM-200, které mají dohromady tepelný výkon 350 MWt. Díky tomu může ledoborec prolamovat led tlustý až tři metry. K prvnímu použití inovativních reaktorů RITM-200 dochází právě na palubě ledoborce Ural a jeho sesterských lodí Arktika a Sibir. V budoucnu budou použity podle plánů Rosatomu i v plovoucích a suchozemských elektrárnách.

Mezi unikátní rysy projektu 22220 nepatří jen nejnovější ruský typ námořních jaderných reaktorů, ale i dvojitý ponor. Díky balastním nádržím může být ponor přizpůsoben podmínkám plavby, ať se ledoborec plaví na otevřeném moři, kde potřebuje plně využít svůj potenciál a mít větší ponor, nebo v mělkých zálivech a tocích řek, kde nesmí uváznout na mělčině. Tato zvláštnost dává Rosatomu dvě plavidla za cenu jednoho, čímž ušetří miliony dolarů. Dnes v mělkých oblastech operují ledoborce Tajmyr a Vajgač a na mořích ledoborce Jamal a 50 let Pobědy.

Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov řekl: „Ural a ostatní ledoborce třídy LK-60 hrají důležitou roli v našem projektu na zajištění celoroční plavby po Severní mořské cestě. Naším cílem je v roce 2024 zajistit přepravu nákladů o objemu v souhrnu 80 mil. tun. Navíc v roce 2027 plánujeme rozšířit naši flotilu jaderných ledoborců o další dvě plavidla.“
 
Publikováno: 5. 6. 2019 | Počet přečtení: 728