Amper Schunk

Dachser testuje dodávky pomocí bezemisních vozidel

Zákazníky společnosti Dachser v centru Stuttgartu zásobuje plně elektrické 18tunové vozidlo eActros, které doplnilo na kompletní stav vozového parku (zahrnující i nákladní elektrokola) pro bezemisní zásobování centra tohoto německého města.

 

Nový elektrický kamion od firmy Mercedes Benz, který byl zařazen ve Stuttgartu do stávajícího testovacího provozu ve službách firmy Dachser, by se měl dostat do sériové výroby od roku 2021. Model eActros disponuje – v závislosti na provedení – užitnou hmotností 4 až 5 t, ložná plocha vozidla nabízí prostor pro 18 palet. Lithium iontové baterie s kapacitou 240 kWh se při výkonu 150 kW nabíjejí 2 hodiny a s dojezdem 200 km je vozidlo vhodné pro denní zavážení do a okolo centra Stuttgartu. „Vozem eActros budeme naše zákazníky zásobovat napřímo nebo jím budeme navážet zásilky pro distribuci elektrokoly z našeho microhubu ve čtvrti Heslach,“ vysvětluje Markus Maurer, General Manager pobočky Dachser Kornwestheim.

Dachser Emission-Free Delivery – jak se nazývá inovativní koncept pro city logistiku, s nímž loni vyhrál Dachser německou soutěž „Udržitelná městská logistika” – plánuje spediční firma v budoucnu zavést i v centrech dalších měst.

Dachser provozuje ve Stuttgartu další dva typy vozidel na alternativní pohon, z nichž každý má své vlastní silné stránky: dobře manévrovatelná elektrická nákladní kola pro distribuci „na poslední míli“ a kompaktní plně elektrické 7,5t vozidlo FUSO eCanter, které rovněž obsluhuje centrum města – větší 18t eActros tento plně elektrický vozový park perfektně doplňuje. Testováním nového vozu získá Dachser data a zkušenosti pro vytvoření správného mixu vozidel pro udržitelné zásobování měst zásilkami sběrné služby – kromě Stuttgartu probíhají další testy v Berlíně, Freiburgu, Karlsruhe, Kolíně nad Rýnem, Malaze, Mannheimu, Paříži, Tübingenu a v Ulmu. „Nejde nám jen o izolované řešení, ale o řadu opatření, která se vztahují stejnou měrou také k optimalizaci doručování, tras a doručovacích časů,“ uvádí Stefan Hohm, Corporate Director Corporate Solutions, který je za inovativní projekt City Distribution v Dachseru zodpovědný.

 
Publikováno: 4. 6. 2019 | Počet přečtení: 368