Amper Schunk

Pozor na veřejné Wi-Fi sítě

Práce v kavárnách a restauracích, surfování na internetu na veřejných místech nejen v Česku, ale i v zahraničí, se stalo velmi rozšířeným. Málo lidí si ale uvědomuje, že se vystavuje velkému nebezpečí. Internetoví útočníci mohou přes veřejné sítě získat přihlašovací údaje a pokusit se je použít pro přihlášení k e-mailu nebo na sociální sítě. Dotyčný tak může přijít o svou internetovou identitu.

 
Veřejné sítě lze používat i bezpečně. U veřejných hotspotů je dobré sledovat jejich formu ochrany. Spolehlivější hotspot je např. ten, který používá WPA (Wi-Fi Protected Access). Díky tomu dojde k připojení virtuální privátní sítě a serverem VPN – virtuální privátní síť vytvořenou mezi uživateli a vzdáleným VPN serverem. Tento způsob komunikace je vůbec nejbezpečnější, protože vytváří mezi naším zařízením a VPN serverem zašifrované spojení a nikdo, kdo je připojen do stejné Wi-Fi sítě, nemůže komunikaci rozluštit. K bezpečnosti také přispívá vypnutá schopnost telefonů a dalších zařízení, aby se automaticky připojovaly na dostupné veřejné Wi-Fi.

„Časté jsou případy, kdy si internetoví piráti zřídí otevřenou Wi-Fi síť, která se tváří jako služba poskytovaná např. kavárnou od vedle, knihovnou či oblíbeným obchodním centrem ve vašem městě. Většina z nás nepojme žádné podezření, síť je pojmenována právě podle místa a nevypadá nijak nebezpečně. My v domnění, že jde o síť, která je oficiální, si vypneme data a připojíme se. Jenže tady nastává problém. Síť byla založena pouze za účelem útoku na jejího uživatele,” upozorňuje na nebezpečné připojení k Wi-Fi Jakub Jánský ze společnosti AIM.

Mezi země, které mají nejvyšší podíl nezabezpečených sítí, patří např. Thajsko, USA či Francie. U nás jsou jednoznačně nejzranitelnější lidé v Praze, protože i zde je vysoké procento sítí, které lze rychle narušit.
 
Publikováno: 3. 6. 2019 | Počet přečtení: 377