Amper Schunk

Němečtí strojaři si razí cestu do Česka

Výrobní firmy z Německa zavítaly 15. května do Prahy na česko-německé kooperační fórum „Strojírenství“. Hledají zde obchodní partnery i přímé zákazníky pro své produkty a služby. Zastoupeny byly především německé středně velké firmy.

 

Fórum a kooperační rozhovory mezi firmami zorganizovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK). Zazněly také přednášky odborníků k šancím a výzvám digitalizace a průmyslu 4.0.

„Pro český strojírenský průmysl přichází do úvahy jen nejvyšší kvalita. Němečtí strojaři, inženýři a dodavatelé jsou proto ideálními partnery. Ne nadarmo je Německo nejdůležitějším partnerem Česka v zahraničním obchodě,“ říká zástupce výkonného člena představenstva ČNOPK René Harun.

Pro zahraniční investory a obchodní partnery je ČR díky sousedství s Německem a silnému hospodářskému růstu atraktivní zemí. Podle firmy Erdwich Zerkleinerungssysteme, výrobce strojů a zařízení na drcení a recyklaci, charakterizují Česko silné strojírenství a výroba vozidel. Thomas Neubert z firmy Hydrive Engineering, která vyrábí řídicí systémy pro stroje a zařízení, oceňuje vysoký standard zdejšího průmyslu a osvědčenou spolupráci s německými firmami. Aby rozšířil trh pro svá zařízení, usadil se výrobce speciálních strojů stoba Sondermaschinen v Brně, vysvětluje Muhammer Kör: „Prodej je jedna věc, ale blízkost k zákazníkovi je také velmi důležitá. Díky ní dokážeme zajistit support a servis strojů.“

Strojírenské technologie „made in Germany“ mají v tuzemsku dobré jméno. Kooperační fórum jim má pomoci proniknout na český trh a rozšířit síť kontaktů. Nedílnou součástí fóra byla také výměna know-how, která má vstup na trh usnadnit. Velkou roli při tom hraje digitalizace, domnívá se profesor Fraunhoferova institutu Frank Döpper: „Vidím v Česku značnou paralelu k situaci u nás v Německu, a to silnou tradici ve výrobě a strojírenství. Ta se nám však musí podařit přenést a integrovat do digitalizace a průmyslu 4.0.“

 
Publikováno: 29. 5. 2019 | Počet přečtení: 437