Schunk

Zlatý Scarabeus se dočkal rekonstrukce

Polopásovému vozidlu značky Citroën, které bylo pojmenováno Zlatý skarabeus, se povedlo v roce 1922 přejet přes Saharu. Po 94 letech od té doby, v roce 2016, byla zahájena rekonstrukce tohoto modelu týmem středoškolských a vysokoškolských studentů techniky. Replika byla letos 13. května představena v Muzeu umění a řemesel (Musée des Arts et Métiers) v Paříži.

 
Citroën je historickým partnerem školního projektu, k němuž přispěl zápůjčkou vozu (B2 Type HP model K1), finanční, technickou a logistickou podporou a medializací akce. To vše bylo impulsem pustit se do rekonstrukce Zlatého skarabea.

Cílem nebyla jen rekonstrukce, ale též vystavení repliky polopásového modelu vedle jeho historické předlohy během oslav stého výročí založení značky v roce 2019.

„V letošním roce 100. výročí značky Citroën získává rekonstrukce Zlatého skarabea novou zvláštní dimenzi. Tento projekt by se André Citroënovi rozhodně líbil. Jsme hrdí, že jsme jej mohli podpořit a zúčastnit se tohoto školního projektu, jehož výsledkem je zcela věrná replika původního polopásového vozidla.

Autory těchto dvou vozů sice dělí 100 let, ale spojuje je stejná vášeň. Přijďte se na výsledek podívat na akce pořádané k 100. výročí značky Citroën: v polovině června do Paříže na výstavu pod širým nebem a pak v červenci v regionu Perche na Rassemblement du Siècle.“ Linda Jackson, generální ředitelka Citroën.

Projekt rekonstrukce Zlatého skarabea byl nejprve představen na stánku Citroënu na výstavě Rétromobile v únoru 2017 a v říjnu téhož roku byl vystaven v Musée des Arts & Métiers při příležitosti Svátku věd. Ve stejné době bylo do virtuálního muzea značky zařazeno další polopásové vozidlo pojmenované „Croissant d’Argent“ (Stříbrný srpek).

Akce, při které účastníci a partneři projektu představí repliku Zlatého skarabea, je příležitostí podělit se o detaily a historky z realizace projektu rekonstrukce, kterého se zúčastnilo 160 studentů středních a vysokých škol spolu se 40 pedagogy, jež se do projektu zapojili bezpochyby se stejným zápalem jako posádka přejezdu Sahary v roce 1922. Je to také příležitost (znovu) se seznámit s týmem, který sestavil André Citroën z 10 mužů a fenky Flossie, která později inspirovala kreslíře Hergého pro psa Filutu doprovázejícího Tintina při jeho dobrodružstvích!

Video o projektu „Scarabée d’Or, un défi pour la jeunesse“ („Zlatý skarabeus, výzva pro mládež“): ZDE

 
Publikováno: 24. 5. 2019 | Počet přečtení: 461