Amper Schunk

Kbelské muzeum láká na novinky

Počátkem května se otevřelo Letecké muzeum Kbely do nové muzejní sezóny. V této již 51. sezóně čeká návštěvníky zrenovované letouny Phantom F-4, Suchoj Su-25, legendární Dakota DC-3 či první československý letoun Bohemia B-5. Nově je uspořádána i plocha věnovaná dopravním letounům.

 

Muzeum letos nabízí skutečně velké množství letounů, které návštěvníci dosud neměli možnost vidět, případně jde o zrenovovaná letadla, která se představují v nové povrchové úpravě. K hlavním atraktivním exponátům určitě patří americký McDonell Douglas F-4 Phantom II (resp. FGR Mk.2), který je nyní umístěn v největším kbelském hangáru č. 43. Phantom, který patřil britskému letectvu a sloužil v Německu, se ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha objevil v roce 1992. Jeho svítivě modrá barva vždy přitahovala návštěvníky, nyní byl opatřen novým modrým nátěrem a letoun je také umístěn v hangáru, kde je chráněn před povětrnostními vlivy. Vypadá skutečně impozantně. Stojí hned vedle sovětského stíhacího letounu Mig-29, což z nich dělá unikátní dvojici nadzvukových vojenských letounů ve sbírkách leteckého muzea.

Dalším letounem hodným mimořádné pozornosti je sovětský bitevní letoun Suchoj Su-25. O jeho renovaci v minulém roce jsme již psali, informovali jsme také o tom, jak se letoun přesouval na přelomu letošního března a dubna z kbelské letecké základny na nové místo svého určení, do haly v areálu Staré Aerovky. Hala stíhacích bombardérů ve Staré Aerovce je nyní nově uspořádána a k vidění je zde celkem sedm strojů: vedle Suchoje Su-25 jsou to taktický bombardér Suchoj Su-7, stíhací bombardér Suchoj Su-22, dále stroje MiG-15, MiG-21, MiG-23 a také Aero C3A (Siebel SI 204D).

Velkou novinkou budou pro návštěvníky i nové plochy určené pro vystavení dopravních letadel. Jedná se prostor poblíž vstupní brány, kdy na jedné straně jsou hangáry s historickými letadly z let 1918-1925 a z druhé světové války, a na druhé straně je hangár s cvičnými proudovými letouny. Na místě dřívějšího venkovního depozitáře vznikla – v úzké spolupráci s příslušníky 15. ženijního pluku z Bechyně – v roce 2017 panelová plocha a nyní jsou na ní umístěny dopravní a transportní letouny a dále stroj pro speciální úkoly. Tyto letouny byly v minulosti dlouhá léta umístěny na 24. základně dopravního letectva. Nyní najde návštěvník na betonové ploše dopravní letadlo Il-18, dále dvě letadla Avia Av-14 / Iljušin Il-14, letoun An-24 a především legendární Douglas DC-3, americkou „Dakotu“ ve vojenské kamufláži. Ta byla předána v nové úpravě do leteckého muzea loni na podzim.

A ještě jedna novinka: je jím první československý letoun Bohemia B-5, který byl uveden do provozu přesně před 100 lety, v roce 1919. Stroj je umístěn v hangáru čs. letectva 1918-1925.

Letecké muzeum Kbely je otevřeno denně od 10.00 do 18.00, uzavřeno je vždy v pondělí. Vstup do muzea je zdarma.

 
Publikováno: 21. 5. 2019 | Počet přečtení: 432