Amper Schunk

Kvasiny – 70 let s okřídleným šípem

Mladoboleslavské Škoda Muzeum, které loni navštívilo rekordních 273 811 hostů, připravilo další atraktivní výstavu. Jejím tématem je 70 let, po které je součástí automobilky Škoda továrna ve východočeských Kvasinách.

 

„Po mimořádném úspěchu výstavy k loňskému 100. výročí vzniku Československa jsme připravili nevšední pohled na 70 let, během nichž se továrna v Kvasinách proměnila v dnešní dynamický špičkově vybavený závod automobilky Škoda Auto. I tentokrát nabídne interaktivní pojetí výstavy, včetně celé řady zástupců v Kvasinách vyráběných, dnes již historických vozů,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea.
Podnik založil František Karel Janeček, syn zakladatele značky Jawa, a zprvu zde vznikaly karoserie vozu Jawa 700. Po druhé světové válce byl podnik znárodněn, a roku 1947 tam byla umístěna obnovená výroba prvorepublikového vozu Škoda Superb i tehdejší novinka Š 1101 v provedení roadster. Oficiálně byla továrna v Kvasinách pod mladoboleslavskou automobilku připojena v říjnu 1949, v té době se již mohla pochlubit 15 lety výroby. V průběhu let zde začalo fungovat velmi aktivní vývojové oddělení, jehož dílem je např. roadster Š 450 (1957-1959) či jeho pozdější nástupce, elegantní kabriolet Škoda Felicia. Ale také velmi oblíbené typy Octavia Combi a Š 110 R Coupé - na jehož základě se v továrně vyráběly karoserie velmi úspěšných sportovních vozů Škoda 200 RS a 130 RS.

Aktuálně jsou Kvasiny, kde nyní pracuje na 9000 zaměstnanců, místem vzniku většiny vozů SUV Škoda a vrcholného modelu Superb - denní výroba dosahuje 1200 vozů.
Výstava „Kvasiny – 70 let s okřídleným šípem“ je veřejnosti přístupná do 1. září 2019, denně od 9:00 do 17:00 a kromě hlavní expozice muzea si mohou návštěvníci prohlédnout také depozitář s jedinečnými sportovními vozy a prototypy. Velkému zájmu se těší i možnost spojit (na základě předchozí objednávky) návštěvu muzea s prohlídkou aktuálních výrobních provozů automobilky. Kromě továrny v Mladé Boleslavi jsou pro exkurze otevřeny i závody v Kvasinách a Vrchlabí. Za zvýhodněné kombinované vstupné je možné doplnit návštěvu také o prohlídku areálu Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích.

 
Publikováno: 15. 5. 2019 | Počet přečtení: 386