Schunk

Český Siemens zprovoznil 300kWh bateriové úložiště

Aplikační centrum Siemens nainstalovalo 300kWh akumulační systém v jižním Burgenlandu. Zařízení, které si objednala rakouská vodohospodářská společnost Wasserwerk Oberwart, má zajistit prodloužení dodávky pitné vody v případě poruchy vnější elektrické sítě.

 
Vývoj akumulačního řešení byl zcela v režii českého kompetenčního centra Siemens a vycházel vstříc požadavku vodohospodářské společnosti na vybudování systému pro skladování elektřiny, který bude propojen s lokálním fotovoltaickým systémem. Energie vyrobená na místě má pokrýt vlastní spotřebu Wasserwerk Oberwart, zařízení má současně podporovat ostrovní režim a black-start.
Veškeré technologie jsou uloženy do kompaktního kontejneru o rozměrech 4,5 × 2,7 m a hmotnosti ca 10 tun – díky tomuto řešení odpadá kompletace na místě, minimalizují se náklady na instalaci i doba uvedení do provozu na místě. Bateriové úložiště je postavené na komponentech Siemens: zařízení řídí všestranný systém Simatic S7-1200, použité jsou kompaktní frekvenční měniče Sinamics S120 s řídicí jednotkou CU320 – připojený 3 VSM (Voltage Sensing Module) měří napětí na vnější síti, mikrogridu a vlastní. Mezi bateriemi a střídačem je obvod přednabíjení, který slouží k najíždění black-startu. Měničový transformátor byl vyroben na míru. Lithioiontové bateriové články značky Samsung jsou uložené do pěti skříní, každá o výkonu 60 kW. Kontejner má dvojitou podlahu s kabelovými žlaby, jeho vnitřek je rozdělen na bateriovou část a prostor s rozvaděči a měniči. Každá část má samostatně hlídanou termoregulaci, kdy teplota u baterií je 23 °C (+/- 5 stupňů), u rozvaděčů pak 0 až 40 °C.
Celý projekt je unikátní i rychlostí realizace. Výkresové práce začaly v prosinci 2018, v polovině dubna letošního roku byl kontejner odvezen zákazníkovi. Na projektu spolupracovaly také dvě české firmy – v části analýz požadavků, programování, výrobě rozvaděčů a při zprovoznění systému společnost Agile Europe, kontejner a instalaci zařízení realizovala firma ELTRAF.
 
Publikováno: 15. 5. 2019 | Počet přečtení: 402