Amper Schunk

Probuzení kouzla divadla díky automatizaci

Automatizační systémy jsou v divadelních představeních důležitými prvky. Režiséři a kreativní tvůrci chtějí divákům poskytnout dokonalý zážitek. Aby mohli své nápady zrealizovat, potřebují často podporu vysoce kvalifikovaných inženýrů. Nikdo to nezná lépe než Rob Raskovsky se svým týmem z Absolute Motion Control.

 

Společnost Absolute Motion Control (AMC) je specialistou v oblasti na míru šitých automatizačních řešení pro ty nejlepší show ve West Endu i na různých turné. Na rozdíl od televize nebo kina musí speciální efekty v divadle fungovat dokonale na první pokus, v pravý okamžik, každý večer - a často po celé roky. Za jevištěm zdokonalují automatizační experti techniku, aby se podívaná vydařila.

Tato londýnská společnost sleduje dva obchodní modely. Na jedné straně vyvíjí standardní zařízení, která si pronajímá zábavní průmysl. Z rozvaděčů jsou ovládány pohyby servomotorů s jednou nebo čtyřmi osami. Je důležité, aby byla tato standardní zařízení robustní a trvanlivá, aby přispívala k ekonomickému úspěchu. Musí být použitelná pro širokou škálu divadelních efektů a musí být dobře ovladatelná. Na druhé straně vyrábí systémy, které jsou zaměřeny speciálně na potřeby zákazníků. Taková zařízení musí být často vyrobena v krátkém časovém horizontu a splňovat přísné technické požadavky, a navíc nesmí zruinovat rozpočet. Předností AMC je schopnost tyto přísady přesně namíchat.

Rob Raskovsky narazil na internetový obchod a produkty společnosti Murrelektronik. Okamžitě ho tak zaujaly, že se informoval o cenách a stáhl si rozsáhlou dokumentaci. S pomocí chytré funkce vyhledávání a přesných filtrů pro zúžení výsledků hledání našel velmi rychle potřebné komponenty. Také první telefonní rozhovory s týmem Murrelektronik ve Velké Británii dopadly skvěle. Přestože divadelní automatizace není zrovna typické použití komponent společnosti Murrelektronik, vnímal Rob Raskovsky hned, že jsou technici na druhé straně linky touto aplikací fascinováni a pustili se s obrovským nadšením do hledání nejlepšího automatizačního řešení pro aktuální zakázku.

Řešení AMC umožňují realizačnímu týmu divadla provádění speciálních efektů, které diváky upoutají. Rozvaděč s regulátorem pohybu pro servomotory se přitom využívá mnoha různými způsoby. Motory jsou např. spojeny s navijáky pro polohování prvků scény. Posouvají třeba kulisy na scénu nebo je spouštějí a zvedají, pohybují s nimi před oponu a zpět. V některých případech jsou rekvizity pomocí motorů probouzeny k životu. Můžete např. posunout na scénu rakev a otevřít její víko, je možné pohybovat různými deskami a žaluzie se mohou automaticky zavírat a otevírat.

Správný mix pro dokonalé řešení

Pravidelně pronajímané automatizační systémy vyžadují komponenty, které mají dlouhou životnost, jsou flexibilní, snadno se integrují a fungují mimořádně účinně.

Společnost AMC se proto rozhodla použít spínané napájecí zdroje Emparro od Murrelektronik, které s účinností 95 % patří mezi nejúčinnější komponenty tohoto druhu na trhu. Nízké zahřívání chrání sousední komponenty v rozvaděči před negativními tepelnými vlivy. Delší životnost je pak přínosem pro celou aplikaci.

Kromě toho se AMC spoléhá na inovační systém sledování proudu Mico Pro z portfolia Murrelektronik. Vyžaduje pouze minimum prostoru v rozvaděči a může tak být zachována kompaktní forma jak u standardních, tak i u specifických zákaznických rozvaděčů. Jednotlivé moduly Mico Pro může tým Roba Raskovského jednoduše nasadit na sebe a vzájemně propojit. Modul se dokonale hodí pro sledování proudu nízkonapěťových komponent. Protože je Mico Pro řízeno z řídicí jednotky, může AMC své rozvaděče navrhnout tak, aby i pracovníci s nepříliš rozsáhlými znalostmi v oblasti automatizačních procesů mohli přistupovat k potřebným informacím. Mico Pro sleduje každý jednotlivý kanál a poskytuje přesné diagnostiky jednotlivých kanálů. To je důležité, protože na kanály se připojují pokaždé jiné mechanické prvky. Pokud nastane problém, je možné jej rychle rozpoznat a stejně rychle vyřešit.

Při kabelovém propojení systémů použije tým AMC přednostně kabely Murrelektronik M12, které jsou předmontované a díky náročným výstupním testům je zajištěna vysoká bezpečnost a také zabránění výpadkům způsobeným špatnou kvalitou vedení. Obrovskou výhodou je, že potřebné kabely, i když zrovna nejsou na skladě, mohou být zhotoveny a vyexpedovány do 48 hodin po obdržení objednávky. Dorazí proto na místo v okamžiku, kdy jsou zapotřebí a Absolute Motion Control tak může svým zákazníkům nabídnout krátké dodací lhůty a vysokou spolehlivost realizace zakázky.

Rob Raskovsky mluví o celkově pozitivní zkušenosti se společností Murrelektronik: „Všechny komponenty, které používáme, převyšují standard a poskytují rozsáhlé funkce - od spínaných napájecích zdrojů s nízkým zahříváním přes efektivní moduly Mico Pro až po kabely a konektory, kterým prostě můžeme věřit. Tyto komponenty nám pomáhají přizpůsobit naše řešení potřebám zákazníků. A přispívají tak k zajištění budoucnosti našich systémů.“

Pokud se Roba zeptáte na oblíbenou stránku jeho práce, je pro něj odpověď snadná: „Kouzlo této práce je v její rozmanitosti a v individualitě zákaznických řešení. Je nesmírně zajímavé nalézt pro nějaký problém řešení, které je dokonalé jak z technického, tak finančního a časového hlediska. S nadšením hledáme ten správný mix pro dokonalé řešení.“

Foto: Johan Persson

 
Publikováno: 25. 4. 2019 | Počet přečtení: 400