Amper Schunk

Nejlepší písně, které poslouchat během řízení

Díky průzkumu britského zastoupení značky SEAT přiznalo až 90 % řidičů, že jim poslech hudby v autě navozuje pocit štěstí. Ve skutečnosti drtivá většina z nich (84 %) za volantem své oblíbené písně poslouchá pravidelně, což dokázal průzkum provedený na 2000 řidičích ve věku od 18 do 84 let.

 

Tyto pocity jsou správné. Dokazuje to i výzkum publikovaný v časopisu Nature, který přišel na to, že během poslechu hudby, která se nám líbí, uvolňuje naše tělo dopamin, tedy takzvaný hormon štěstí. Tím se jen zvyšuje náš pocit pohody a radosti. I proto se stal SEAT první značkou, která do svých modelů integrovala oblíbenou aplikaci populární hudby Shazam. Podle průzkumů ji během řízení využívá až 70 % řidičů ve chvíli, kdy jedou rychleji než 30 km/h.

I když má každý z nás vlastní hudební vkus, účastníci průzkumu jako své oblíbené žánry nejčastěji uváděli rock a pop. 64 % pak tvrdilo, že poslech různých skladeb umí změnit jejich náladu. Vzhledem k tomuto silnému propojení hudby a řízení je nezbytné, aby dnešní audio systémy zněly minimálně tak, jako samotný orchestr. Kvalitu zvuku v automobilech ovlivňuje několik aspektů, jako je rozmístění reproduktorů, rozdělení prostoru pro posádku a pak také pohyb.

Jakákoliv část písně Bohemian Rhapsody kapely Queen je dokonalým důkazem toho, jak hudba ovlivňuje řízení. Na základě průzkumu mezi řidiči je tato skladba nahraná v roce 1975 na prvním místě v seznamu 20 nejlepších skladeb, které můžete poslouchat za volantem. I na dalších místech jsou písně, které si prostě musíte poslechnut. Na druhém místě je např. další velký hit ze 70. let s názvem Dancing Queen od kapely Abba, následován Livin´on a Prayer od Bon Jovi a také klasikami z let osmdesátých, písněmi Walking on Sunshine a Eye of the Tiger.

Do top 10 se dostali jen dva současní umělci. Jedním je Pharrell Williams s písní Happy a Black Eyed Peas s písní I Gotta Feeling. Od 11. pozice dále se ale umístila řada dalších moderních umělců a písní jako This Is Me z filmu The Greatest Showman nebo Roar od Katy Perry.

Top 20

1- Bohemian Rhapsody (Queen), 2- Dancing Queen (Abba), 3- Livin’ on a Prayer (Bon Jovi), 4- I’m Gonna Be (The Proclaimers), 5- Eye of the Tiger (Survivor), 6- Walking on Sunshine (Katrina and the Waves), 7- Wake Me Up Before You Go Go (Wham!), 8- Happy (Pharrell Williams), 9- Girls Just Wanna Have Fun (Cindy Lauper), 10- I Gotta Feeling (Black Eyed Peas), 11- Ain’t No Mountain High Enough (Marvin Gaye & Tammi Terrell), 12- Don’t Stop Believing (Journey), 13- Wonderwall (Oasis), 14- This Is Me (The Greatest Showman), 15- Roar (Katy Perry), 16- Hey Ya! (Outkast), 17- I Believe in a Thing Called Love (The Darkness), 18- Three Little Birds (Bob Marley), 19- One Kiss (Calvin Harris & Dua Lipa), 20- Hey Baby! (DJ Ötzi).

Pět aspektů, které dělají z písně hit

Podle Pabla Cano, hudebníka, producenta a autora více než 500 hudebních skladeb, jde o tyto aspekty:

- Rytmus - rytmické impulzy jsou nám tak blízké jako tlukot vlastního srdce.

- Harmonie - Hlavní tóny (C dur, D dur…) jsou schopny navodit pohodu a radost. Mnoho písní, které se staly hitem, má jen tři nebo čtyři akordy.

- Struktura - Musí být logická, aby posluchači mohli předvídat, jak bude píseň pokračovat.

- Texty - Musí být hlavně nekomplikované, „tak, aby jim každý porozuměl.

- Refrén - Musí mít jednoduchou melodii, která se dá snadno zazpívat.

 
Publikováno: 23. 4. 2019 | Počet přečtení: 346