Schunk

Světová premiéra studie ID. ROOMZZ

Volkswagen představil už dva dny před začátkem autosalonu Auto Shanghai nejnovějšího člena rodiny ID., studii ID. ROOMZZ. Jde o mimořádně variabilní model SUV pro všestranné využití, který splňuje náročné požadavky na rodinné i manažerské vozidlo. Sériová verze bude uvedena na trh v roce 2021 nejprve v Číně. Studie mnoha detaily ukazuje nový směr vývoje v segmentu velkých SUV.

 

ID. ROOMZZ kombinuje budoucí systémy IQ.DRIVE. Díky tomu nabízí funkci zcela automatizované jízdy (úroveň 4) v režimu „ID. Pilot“. Cestujícím jsou informace zobrazovány v interaktivních světelných zónách.

Zcela nový koncept interiéru nabízí dosud nevídané možnosti individualizace a variability. Různé konfigurace sedadel se přizpůsobí nejen osobním požadavkům cestujících, ale také příslušnému jízdnímu režimu. Aktivuje-li řidič režim zcela automatizované jízdy, mohou si cestující individuálně otočit svá sedadla o 25 stupňů směrem k podélné ose vozidla. V interiéru tak vznikne atmosféra luxusního salonku, v němž mohou cestující snadno navzájem komunikovat. Při zcela automatizované jízdě lze kromě toho pro každé sedadlo samostatně aktivovat režim „ID. Pilot Relax“. Každý cestující si díky tomu může individuálně uvést své sedadlo do lehátkové polohy.

Studie nemá přístrojovou desku v podobě, která je v současnosti běžná. V manuálním režimu „ID. Drive“ má řidič pocit, že se před ním vznáší „Digital Cockpit“ včetně volantu. „Digital Cockpit“ je kompletně tvořen panelem se skleněným povrchem. Koncepčně je do panelu integrován digitalizovaný volant. Mimořádné jsou také materiály v interiéru. Například sedadla jsou čalouněna materiálem AppleSkin, novým produktem, vyráběným z obnovitelných surovin. Zóny ve výplních dveří s funkcí „ID. Light“ jsou navíc opatřeny speciálně zpracovaným obložením z ušlechtilého dřeva. Aktivní filtrační systém „CleanAir“ se stará o čistotu vzduchu v interiéru i při špatné kvalitě ovzduší.

Akumulátory s kapacitou 82 kWh umožňují na jedno nabití dojezd až 450 km (WLTP), resp. 475 km (v čínské verzi kombinovaného cyklu EU). Akumulátory studie lze nabít na 80 % kapacity za půl hodiny systémem rychlého nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 150 kW.

Dva elektromotory s celkovým nejvyšším výkonem 225 kW pohánějí přední a zadní nápravu (elektrický pohon všech kol 4MOTION). ID. ROOMZZ zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy a jeho nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 180 km/h.

 
Publikováno: 17. 4. 2019 | Počet přečtení: 260