Schunk

Asijská premiéra studie e-Yi Concept

Společnost Mitsubishi Motors na autosalonu v Šanghaji představí společně s GAC Mitsubishi motors (místní výrobní a prodejní organizace ze společného joint-venture) řadu modelů prezentovaných pod motivem „Urban Ambitious Life“, mezi které patří i premiéra SUV příští generace e-Yi Concept.

 

Premiéra konceptu Mitsubishi e-Yi Conceprt je ukázkou technologií elektrifikace a pohonu 4WD, dvou klíčových silných stránek automobilky, společně s vyspělými systémy na podporu řízení (ADAS). Koncept bude na stánku prezentován po boku modelů Eclipse Cross a Outlander z místní čínské výroby automobilky Mitsubishi. Představí se i elektrické modely uvedené v loňském roce na čínský trh pod značkou GMMC: Eupheme EV a Eupheme PHEV.

Plug-in hybridní elektromobil (PHEV) e-Yi Concept, poháněný systémem Twin Motor, zhmotňuje klíčový slogan MMC „Drive your Ambition“. Klíčové vlastnosti: dlouhý dojezd typický pro plug-in hybridy poháněné elektřinou i benzínem a vynikající provozní schopnosti a odolnost dodávající řidiči potřebnou jistotu za jakýchkoli klimatických podmínek a na každém povrchu. Vynikající obestavění prostoru se třemi řadami sedadel umožňuje nejrůznější využití, od převozu vyššího počtu osob až po velký náklad.

Interiér byl navržen s cílem vyjádřit eleganci příslušející kultivovanému městskému prostředí, resp. všestrannou mobilitu, kterou dokáže poskytnout pouze SUV, ale zároveň nabídnout dostatečné pohodlí pro uvolněné cestování více cestujících.

Pohon zabezpečuje vlastní systém plug-in hybridního pohonu, vyvinutý pro model Outlander PHEV a postupně v tomto modelu vylepšovaný. Pod podlahou uprostřed vozidla se nachází velkokapacitní baterie soustavy pohonu; hnací ústrojí Twin Motor podporuje zástavbu vysoce výkonných a účinných elektromotorů vpředu i vzadu. Pro plug-in hybridní pohon byl navržen benzínový motor o objemu 2,4 litru. V režimu sériového hybridu plní spalovací motor funkci vysoce výkonného generátoru energie, dosahujícího vysokého stupně rekuperace, přičemž velký zdvihový objem a vynikající termodynamická účinnost přispívá k tiššímu chodu a nižší spotřebě paliva. Kromě vyšší efektivity samotné plug-in hybridní soustavy pak koncept využívá pečlivě odladěné technologie ke snížení spotřeby paliva, jako je např. aktivní zavírání lamel před chladičem ke snížení aerodynamického odporu.

Koncept vykazuje dojezd čistě na elektřinu přes 70 km (podle metodiky WLTP) a při plně nabité baterii a s plnou nádrží paliva nabídne celkový dojezd přes 700 km (WLTP).

Mitsubishi e-Yi Concept využívá systém stálého pohonu všech kol Twin Motor 4WD s vysoce výkonnými a účinnými elektromotory, které pohánějí obě nápravy; s uplatněním know-how získaného při vývoji vozů řady Lancer Evolution také využívá

technologii aktivní kontroly stáčení kolem svislé osy (AYC) k optimálnímu rozdělování hnacího momentu mezi přední kola. Uvedené komponenty se využívají společně s integrovaným systémem pohonu všech kol S-AWC, který přináší zásadní zlepšení dynamických schopností vozu – akcelerace, zatáčení, brzdění – komplexním řízením brzdné síly na jednotlivých kolech (systém ABS) a výkonu elektromotorů na přední i zadní nápravě (aktivní řízení stability, systém ASC). Hnací ústrojí Twin Motor 4WD zajišťuje mimořádně agilní rozdělování hnacího momentu mezi obě nápravy a vyznačuje se i suverénním zátahem, typickým pro elektrický pohon s maximem točivého momentu dostupným již od nulových otáček. Systém S-AWC zlepšuje dynamické jízdní schopnosti a zprostředkuje jedinečnou úroveň agilního ovládání vozu s příjemnou zpětnou vazbou. Současně zvyšuje stabilitu díky potlačování prokluzu kol na neupravených a zasněžených cestách nebo jiných kluzkých površích ve snaze vždy přenášet na povrch vozovky maximální hnací sílu.

 
Publikováno: 17. 4. 2019 | Počet přečtení: 253