Třicet let satelitní televize v regionu

Před třiceti lety se na fasádách budov poprvé začaly objevovat satelitní paraboly. Byly jednou z předzvěstí historických změn té doby. Všechny mířily na jeden bod na obloze – na orbitální pozici 19,2 stupňů východně, ze které byl vysílán satelitní signál ze satelitu Astra 1A.

 
Letos tak oslavujeme 30. výročí od zahájení činnosti družice Astra 1A, která znamenala začátek éry satelitní televize v regionu střední a východní Evropy, a také technologickou revoluci v celém televizním průmyslu. Tento historicky první ze satelitů společnosti SES byl vypuštěn na oběžnou dráhu na palubě rakety Ariane 4, která vzletěla z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Satelit byl umístěn na orbitální pozici 19,2 °E, odkud poskytoval televizní služby pro západní a střední Evropu. To znamenalo, že diváci byli poprvé schopni přijímat satelitní signál, čímž se televize stala přístupnější pro kohokoliv v zemi. Zpočátku Astra 1A vysílala programy FilmNet, Sky TV, Scandinavian TV3 a MTV Europe, ale do konce roku se nabídka rozšířila o mnoho německých kanálů, jako je RTL plus, Sat.1 a Pro7 a už v létě následujícího roku byly všechny transpondéry naplněny. Obrovská popularita satelitní televize v té době se projevila jejím dosahem, který v roce 1990 činil 17 milionů evropských domácností.

V průběhu let se vysílací technologie diverzifikovaly, což vedlo např. ke vzniku OTT televize, nicméně je to ale právě satelit, který dnes poskytuje neomezený přenos signálu nebo obsahu bez ohledu na jeho náročnost. Funguje skvěle při vysílání obsahu v původním 4K rozlišení, ale na satelitu Astra 3B již proběhly přenosy v 8K, což poukazuje na jeho připravenost vysílat programy v ještě vyšší kvalitě. Moderní satelity umožňují posílat tisíce gigabajtů dat za sekundu a lze je přizpůsobit různým účelům. V současné době mohou diváci ze satelitů Astra společnosti SES přijímat až 400 volných (FTA) kanálů, včetně 80 v HD kvalitě.
 
Publikováno: 12. 4. 2019 | Počet přečtení: 207