hnv murr

Studenti a robot postavily marsovské obydlí

V Česku vznikl experimentální model obydlí na Marsu, který vytvořili studenti Fakulty architektury ČVUT společně s kolaborativním robotem UR5. Fakulta na projektu spolupracovala s technickou univerzitou z nizozemského Delftu.

 

Výrobu obydlí na Mars měli studenti zadanou jako ročníkové cvičení v rámci Experimentálního ateliéru Achten-Nováková na Fakultě architektury. „Do značné míry pracujeme experimentálně a v průběhu přípravy přicházíme na nové postupy, které mají zajímavý vliv na konečný výsledek. Zadání bylo využít robota v kombinaci s parametrickým navrhováním. Ve finále se z domku na Mars vyvinul ekopavilon z přírodních materiálů,“ vysvětluje Kateřina Nováková, která ateliér spoluzakládala a tento projekt vedla s kolegy s Delftu.

Během semestru vzniklo 11 návrhů, realizace se ale dočkal pouze ten vítězný. Pracovalo na něm 41 studentů, z toho 33 z nich bylo z technické univerzity v nizozemském Delftu, která na projektu spolupracovala od samého začátku.

Dva metry vysoký model stojí v atriu ČVUT. Jeho kulovitý tvar tvoří seskládané panely, které kobot utkal z přírodních materiálů - konopného a jutového vlákna. Konopné je silné 4 mm, jutové lanko má průměr 2 mm. Vlákna byla napuštěna roztokem z klihu, který zajistil jejich vytvrzení. Mladí architekti nejdříve vytvořili šablonu, do které měl zapůjčený kobot vyplétat pavučinový vzor. Bylo však zapotřebí vyrobit jeho koncové řešení. Studenti proto navrhli nádobku z vlastního recyklovaného PETu, připevněno následně na rameni robota, kterou procházela při tkaní vlákna, jež byla současně namáčena lepidlem.

Přestože se vzniklý pavilon do vesmíru pravděpodobně nepodívá, svůj hlavní účel splnil: díky tomuto projektu si studenti vyzkoušeli práci od počátečních návrhů až po konečnou realizaci, a to za využití nových technologií a mezinárodní spolupráce. „Naši koboti běžně pracují v bezprostřední blízkosti lidí a dobře víme, že je lze použít k mnoha různým účelům. I pro nás však byla vesmírná stavba premiérou,“ uvedla Kateřina Slánská, marketingová manažerka společnosti Universal Robots, která zapůjčila robota UR5.

 
Publikováno: 11. 4. 2019 | Počet přečtení: 637