VW a Northvolt zakládají EBU

Automobilka Volkswagen a švédský výrobce baterií Northvolt založili Evropskou unii pro baterie, v níž budou kromě zmíněných firem působit i další společnosti ze sedmi členských zemí EU.

 
Cílem EBU je koordinace a rozvoj spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje bateriových článků a bateriových systémů pro dopravu a stacionární aplikace akumulace energie. Organizace bude shromažďovat know-how v oblasti výroby bateriových článků, včetně výzkumu surovin, výrobních technologií a také recyklace použitých baterií. Společné výzkumné aktivity, které by měly odstartovat v roce 2020, kdy EBU plánuje zahájit činnost, se zaměří i na vývoj a výrobu technologických zařízení umožňujících udržitelnou výrobu bateriových článků šetrných k životnímu prostředí.

Pro rozvoj výroby baterií v Evropě vznikla už v říjnu 2017 iniciativa EU Battery Alliance (EUBA), do níž se zapojily přední vědecké instituce a průmyslové podniky (např. i firma HE3DA, která již staví první gigatovárnu na baterie v ČR) za podpory Evropské komise, Evropské investiční banky a členských států Unie. Cílem je vytvořit podmínky pro rozvoj nového průmyslového odvětví v Evropě a zabezpečit, aby se zde vyráběly nejen elektromobily, ale i baterie. Na aktivitách EUBA se budou zřejmě podílet i zástupci EBU.
 
Publikováno: 11. 4. 2019 | Počet přečtení: 209