Podniky si loni pořídily stroje za téměř 28 mld. Kč

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly firmám a podnikatelům na financování 16 467 strojů či zařízení celkem 27,95 mld. Kč, tzn. o 0,04 % více ve srovnání s rokem 2017.

 

V přehledu komodit financových členy ČLFA v podnikatelské sféře náleží strojům a zařízením čtvrtinový podíl. „Jde o kategorii, která je velmi dobrým indikátorem celkového hospodářského vývoje. Loňský nepatrný nárůst v oblasti financování strojů a zařízení naznačuje, že zejména malé a střední firmy začínají být v plánování některých svých investic opatrné,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Firmy při pořizování strojů a zařízení využívají jak produkty určené výhradně k financování dané věci, (tzn. finanční leasing anebo účelový úvěr), tak operativní leasing (pronájem s doplňkovými službami), na který loni v rámci financování strojů a zařízení připadla pětina smluv, a co do objemu obchodů mu patřil 15% podíl.

Nejvíce peněz bylo použito na zemědělské a lesnické stroje (7,70 mld. Kč), na kovoobráběcí a další obráběcí stroje (6,15 mld. Kč), na stroje pro těžbu a stavebnictví (4,04 mld. Kč) a na manipulační a skladovací techniku (3,26 mld. Kč).

Zdroj: ČLFA


Stroje a zařízení profinancované členy ČLFA v roce 2018

(podle objemu obchodů)

 
Publikováno: 11. 4. 2019 | Počet přečtení: 200